Američané chtějí piloty varovat lasery

Americké úřady zdokonalují opatření, která mají ochránit vzdušný prostor nad vládními budovami v metropoli Washingtonu. Jejich součástí je zavedení optického varovného systému pro piloty, kteří by narušili bezletový prostor nad Bílým domem a Kongresem. Nový systém je levnější a bezpečnější než doposud užívaná varování ze stíhaček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kokpit dopravního letounu | Foto: Jan Rosenauer

Od poloviny května budu piloti, kteří zabloudí do střežené zóny nad hlavním městem varováni systémem blikajících červených a zelených laserových světel. Nové opatření má pomoci včas zabránit teroristickému útoku.

Americká armáda aktivuje pozemní lasery, kdykoliv dojde k nepovolenému vstupu do bezletové zóny nebo do přísně regulované oblasti nad třemi letišti v okolí Washingtonu. Výhodou nové technologie je to, že varovná světla lze přesněji zaměřit a nezmást přitom ostatní letadla. Tyto lasery používající paprsky s nízkou intenzivou, jsou viditelné na 30 kilometrů a jsou zdraví neškodné.

Miroslav Konvalina, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme