Američtí veteráni smějí užívat marihuanu. Ze zdravotních důvodů

Američtí veteráni budou v některých státech moci užívat marihuanu ze zdravotních důvodů. Rozhodlo o tom federální ministerstvo pro veteránské záležitosti. Podle listu New York Times jde o historické rozhodnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marihuana | Foto: Fotobanka stock.xchng

Lékařem doporučené užívání marihuany zůstává ve většině Ameriky kontroverzní záležitostí. 14 států jej za různých podmínek povoluje a jejich počet se v posledních letech pořád rozšiřoval. Ale američtí veteráni měli zatím smůlu. I když bydlí v jednom států, které lehkou drogu ze zdravotních důvodů tolerují.

Jde o to, že se jako váleční vysloužilci těší různým výhodám: federální vláda jim například prostřednictvím ministerstva pro veterány platí léky na předpis, mají zajištěnou lékařskou péči – což je při drahotě zdravotního pojištění ve Spojených státech velmi nezanedbatelná výhoda – nebo mohou dostávat různé sociální dávky.

Háček je v tom, že v očích federální vlády je užívání marihuany z jakýchkoli důvodů nelegální. I když tak třeba konkrétní veterán žije v jednom ze států, kdy má z pohledu místních úřadů právo marihuanové cigarety pod lékařským dozorem kouřit, může přijít o zmíněné výhody, které poskytuje federální vláda.

Problémů z konfliktního pohledu stáních a federální vlády na léčení marihuanou přibývá. Vzhledem k tomu, že některé státy uvažují dokonce o plné legalizaci marihuany¨, se dají čekat nové a nové potíže. Ministerstvo pro veterány se teď historicky stalo první federální institucí, která pravidla pro její užívání uvolňuje. A to je podle aktivistů bojujících za uzákonění kontroverzní látky historické.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme