Je třeba vyhnout se militarizaci Arktidy, vyzval americký ministr Blinken. Napomenul Rusko

Svět by se měl vyhnout militarizaci Arktidy. Vyzval k tomu v úterý na Islandu americký ministr zahraničí Antony Blinken. Rusko, které v pondělí hájilo své vojenské aktivity v oblasti, napomenul, aby dodržovalo závazky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Antony Blinken | Foto: Saul Loeb | Zdroj: Reuters

„Máme obavy z nárůstu určitých vojenských aktivit v Arktidě, které zvyšují riziko nehod nebo nesprávných výpočtů a podkopávají společný cíl mírové a udržitelné budoucnosti regionu,“ řekl podle agentury AFP Blinken před zasedáním Arktické rady v Reykjavíku, kde se má ve středu setkat i se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Všichni dobře vědí, že to je naše zem, řekl o Arktidě Lavrov. Varoval Západ před tamními ambicemi

Číst článek

Šéf americké diplomacie už v úterý Lavrova vyzval, aby se vyhýbal výrokům, jaké pronesl v pondělí, a vyjádřil naději, že středeční a čtvrteční arktický summit „posílí mírovou spolupráci v regionu“.

„Doufáme, že tento typ spolupráce bude pokračovat a že Arktida zůstane oblastí mírové spolupráce,“ řekl Blinken.

Ruský ministr zahraničí Lavrov v pondělí prohlásil, že Arktida je oblastí ruského vlivu, čímž varoval Západ před jeho ambicemi na dálném severu. Lavrov podle agentury Interfax reagoval na snahu Norska, podle kterého by se Severoatlantická aliance měla více soustředit na arktickou oblast, o čemž hodlá na Arktické radě otevřeně hovořit.

Moskva podle Lavrova zaznamenává „bědování“ nad rozvíjením vojenských aktivit Ruska v Arktidě. „Ale všichni dávno dobře vědí, že to je naše území, naše zem,“ prohlásil ruský ministr.

„Musíme se posunout dopředu, všichni včetně Ruska, na základě norem a závazků, které jsme každý učinili, a vyhnout se prohlášením, která je oslabují,“ dodal Blinken v reakci na dotaz ohledně slov Sergeje Lavrova o Arktidě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme