Austrálie evakuovala tisíce lidí před příchodem cyklónu

Odjeďte okamžitě, s balením se nezdržujte, vyzývá obyvatele ohrožených oblastí queenslandská premiérka Anna Blighová. Pobřeží australského státu, který nedávno zasáhly povodně, ohrožuje cyklón Yasi. V nebezpečí jsou hlavně nízko položené oblasti. Na pobřeží Queenslandu by měl udeřit dnes. Podle meteorologů se jedná o cyklón pátého stupně, tedy ten nejsilnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Austrálie. Záplavy v městečku Toowoomba. | Zdroj: ČTK

Podle nejnovějších předpovědí má Yasi dorazit k pobřeží kolem poledne našeho času. Lidské životy jsou v ohrožení, varuje premiérka Blighová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Queenslandská premiérka Anna Blighová varuje před cyklónem Yasi

„Máme před sebou bouři katastrofálních rozměrů v hustě obydlené oblasti. Pro lidi je to opravdu děsivé. Tohle není nic, co by se jen přehnalo a za hodinu to bylo pryč,“ vysvětluje hrozící situaci.

Jak tvrdí, jde o čtyřiadvacet hodin hrozného vichru, přívalových dešťů, výpadků elektrického proudu a mobilních sítí. „Lidé se na to potřebují připravit i psychicky,“ dodává Blighová.

"Uvědomte si, že tato bouře může mít smrtelné následky," varoval obyvatele Queenslandu včera šéf tamní policie Ian Stewart. Cyklón, který se na severovýchodní pobřeží žene by totiž mohl být jeden z největších, které Austrálie dosud zažila.

Z oblasti už proto záchranáři evakuovali 10 tisíc lidí. Některé dokonce násilím. Podle posledních předpovědí by měl ničivý hurikán udeřit na pobřeží Queenslandu dnes.

Kateřina Procházková, ak, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme