Austrálie zpřísňuje opatření. V Sydney i Melbourne budou za účast na shromážděních vysoké pokuty

V Austrálii se dál zpřísňují opatření proti šíření koronaviru v momentě, kdy zde zpomaluje růst bilance potvrzených případů nákazy. Ve dvou nejlidnatějších australských státech, tedy v Novém Jižním Walesu a ve Victorii, budou moci policisti od úterka rozdávat vysoké pokuty za porušení pravidla omezujícího shromáždění na veřejnosti. V prvním z uvedených států bude hrozit i vězení, napsala v pondělí agentura Reuters.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australští vojáci kontrolují cestující, kteří přiletěli na letiště v Sydney. | Foto: Bianca de Marchi | Zdroj: Reuters/AAP

V Austrálii aktuálně evidují přibližně 4200 lidí nakažených virem SARS-CoV-2 a 17 úmrtí na nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje. Podle úřadů se tempo šíření nákazy za poslední týden snížilo na polovinu při opatřeních omezujících pohyb osob. Vláda ovšem režim dále zpřísňuje ve snaze naplno využít zpomalení infekce.

Australský premiér Scott Morrison v neděli vyzval své spoluobčany, aby co nejméně vycházeli ven a nescházeli se ve více než dvou lidech. Spolkové státy Victoria a Nový Jižní Wales, kde leží nejlidnatější australská města Melbourne a Sydney, pak oznámily, že pro tamní obyvatele půjde o pravidlo, jehož dodržování bude vymáháno skrze pokuty ve výši až 1600 australských dolarů (přes 24 tisíc korun). V Novém Jižním Walesu bude za účast na shromážděních hrozit i půlroční odnětí svobody.

„Domov byste měli opouštět jen za mimořádných okolností,“ vzkázala obyvatelům premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová. „Dostaneme se z toho. Jsme teď v pozici, která nám umožňuje v největší možné míře kontrolovat šíření (viru),“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme