Belgičané letos půjdou k volbám. Budou rozhodovat i o možném rozpadu země

Belgičané budou letos volit nový parlament a následně se dají čekat velmi těžká jednání o sestavení vlády. V Belgii přitom posilují politici, kteří si přejí rozdělení země. Rozhodne se 25. května tohoto roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti politikům a za jednotu Belgie v Bruselu

Demonstrace proti politikům a za jednotu Belgie v Bruselu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Hlavní vlámská politická strana chce zrušit funkci premiéra a ze země udělat jen zcela volnou konfederaci. Belgie by se tak pravděpodobně časem rozdělila podle národnostní linie na stát Vlámů a Valonů.

Od loňského roku přitom mají Belgičané nového krále, na trůn nastoupil nový král Filip. Podle mnohých obyvatel právě panovník symbolizuje jednotu země.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nadcházejících parlamentních volbách v Belgii mluvil zahraniční zpravodaj Ondřej Houska

Mezi Valony je popularita krále i celé Belgie vysoká. Ale na severu mezi Vlámy už je to horší.

Povolební vyjednávání byla v předchozím volebním období velmi složitá. S bezvládím trvajícím přes 540 dní se země zapsala mezi rekordmany.

Belgičané šli k volbám v červnu 2010, vládu jejich představitelé sestavili v prosinci. Podle tradice si místa v ní rozdělily napůl vlámské a valonské strany.

Výsledky voleb v Belgii v roce 2010
Nová vlámská aliance (17,4%)
Socialistická stana (13,71%)
Křesťanskodemokratická
a vlámská strana (10,85%)
Reformní hnutí (9,28%)
Socialistická strana - jinak (9,24%)
Vlámští liberálové a demokraté (8,64%)
Vlámský zájem (7,76%)
Humanistický demokratický střed (5,53%)
Zdroj: Wikipedie

Frankofonní část Belgie měla ovšem navrch, protože k šesti ministrům měla ještě křeslo premiéra. Poprvé po mnoha desítkách let.

Šesti stranám se přitom podařilo dát dohromady vládní koalici bez faktického vítěze předčasných voleb, které se konaly loni v červnu.

Nejvíce hlasů v nich totiž získala nacionalistická strana Nová vlámská aliance, která usiluje o oddělení Vlámska od Belgie.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme