Berlín finišuje s přípravami schůzky k půlstoletí EU

V Berlíně vrcholí poslední přípravy na víkendové "narozeninové" oslavy Evropské unie. V neděli totiž uplyne 50 let od podpisu římských smluv, které se staly základním stavebním kamenem evropské integrace. Kvapíkovým tempem se dokončovala tzv. Berlínská deklarace, která má shrnout úspěchy posledního půlstoletí i nastínit další směřování Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: Jiří Hošek

Diplomaté odstraňovali poslední "smítka" z textu deklarace, která se ukázala být nečekaně tvrdým oříškem a bezesné noci mají za sebou i před sebou také slovutní berlínští pekaři a cukráři. Ti chystají na víkend 54 tradičních druhů pečiva, po dvou z každé členské země. Česko budou na unijní tabuli reprezentovat koláče a povidlové buchty.

Nečekaně nekonfliktní atmosféra dnes vládla taky na půdě Spolkového sněmu. Tam se připomínaly úspěchy, kterých Evropská unie dosáhla: "Řada věcí, která v roce 1957 zněla jako utopie, se stala politickou realitou," připomněl šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier.

Někdejší vyslanec u Evropského společenství uhlí a oceli Ernst Albrecht pro Český rozhlas zavzpomínal na to, jaké pohnutky vlastně Německo vedly k podpisu římských smluv: "Kancléře Adenauera nesmírně ovlivnily ony strašlivé války, sám vyrůstal na francouzské hranici. Chtěl se zasadit o trvalé přátelství s evropskými zeměmi, hlavně pak s Francií."

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme