Boj proti korupci v ukrajinském zdravotnictví: úplatků ubývá, zlepšení ale přichází pomalu
REPORTÁŽ. Zdravotnictví na Ukrajině je oficiálně bezplatné. Ve skutečnosti ale lidé musí mnohdy platit nemalé částky i za banální zákroky. Peníze pak často končí v kapsách lékařů. Podle Světové banky patří přebujelá korupce spolu se zastaralým vybavením nemocnic k největším problémům ukrajinského zdravotnictví. Vláda v Kyjevě i kvůli tlaku Evropské unie přijala v posledních letech několik protikorupčních zákonů. Nevládní organizace teď sledují pomalé zlepšování situace.
„Můj dědeček měl operaci očí a my jsme s rodiči museli zaplatit 15 tisíc. Šlo to těm doktorům do kapsy. Takhle to je,“ popisuje svou zkušenost s korupcí Ukrajinka Nina, která vystudovala v České republice.
Něco takového je na Ukrajině běžné. Podle šéfa správní rady kyjevské pobočky Transparency International Andrije Marusova za to může podfinancované zdravotnictví.
„Když se podíváte do nemocnic, je občas trochu těžké pochopit, k čemu úplatek je. Doktoři nemají ani léky. Musejí žádat pacienty, aby šli do lékárny a sami koupili, co lékař potřebuje. Je to úplatek? Není, ale budí to takový dojem. Jsou tady ale i jasné případy korupce, když někteří pacienti dostanou drahé a kvalitní léky a jiní ne, když někteří můžou na operaci k prvotřídnímu chirurgovi a jiní ne. Někteří zkrátka mají peníze a mohou si dovolit uplácet," říká.
Ukrajina má za sebou řadu úspěchů v boji proti korupci. Ze zdravotnictví ale mizí jen velmi pomalu a lidé mají stále potíže dostat se bez úplatků k odborné péči. V Kyjevě natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Viktor Daněk
Podle Marusova se ale v posledních třech letech situace pomalu mění k lepšímu. „Teprve lidé, kteří přišli po revoluci, euromajdanu, mají zdá se dost síly na to posouvat reformy kupředu. Vystupují proti zájmům farmaceutického a distribučního průmyslu,“ vysvětluje.
S dřívějšími pořádky se nechtěl smířit například někdejší chirurg Andrij Semivolos. V době Euromajdanu jako dobrovolník zašíval raněné: „Když jsem viděl v televizi, jak tam bijí lidi, jak mladé medičky musejí samy odtahovat raněné, nemohl jsem sedět doma."
Korupce byla jeden z důvodů, proč Semivolos opustil své bývalé pracoviště, známé onkologické centrum. Teď šéfuje malé dětské poliklinice a snaží se dělat věci jinak.
„Bývala to tady obyčejná sovětská poliklinika. Myslím, že teď nevypadá špatně. Montují u nás dveře, které se budou samy otevírat, aby mohli projet rodiče s kočárkem. Nad takovými věcmi nikdo dřív nepřemýšlel. Jsme také první nemocnice na Ukrajině, kde se můžete objednat online," popisuje bývalý chirurg.
S korupcí podle něj hodně pomohl nový systém na transparentní veřejné zakázky jménem ProZorro, který právě na počítači zapíná jeho kolega Anton Nosov.
„Chceme nakoupit například injekce. Výrobci nabídnou cenu a automaticky se vybírá nejnižší cena, která odpovídá požadovaným vlastnostem. Kdokoliv se může podívat, kdo co nakupuje. To snižuje úroveň korupce, lidé se bojí brát úplatky za nákupy," říká Nosov.
Andrij Semivolos tvrdí, že ukrajinské zdravotnictví se pomalu stává průhlednějším i po manažerské stránce. „Do 'majdanu' si všichni ředitelé nemocnic museli svou práci kupovat. Znám teď ale 20 šéfů kyjevských nemocnic, kteří za svou pozici nikomu platit nemuseli,“ dodává.
Dodnes se mu prý stává, že operuje ve snech. Tvrdí ale, že jako šéf nemocnice, pomůže lidem víc než chirurg. Krůček po krůčku se podle něj zlepšuje celé ukrajinské zdravotnictví.