Boje mezi Izraelem a Hizballáhem neustávají

Izraelská vláda posvětila rezoluci Rady bezpečnosti OSN a počítá s příměřím k pondělní sedmé hodině ranní. Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livni ale prohlásila, že se armáda z Libanonu stáhne teprve tehdy, až tamní vláda i mezinárodní společenství rozmístí jednotky na jihu země. Hizballáh přitom dodrží příměří jen v případě, že se Izrael úplně stáhne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transport zraněného izraelského vojáka | Foto: AFP

Dokument už schválily postupně libanonská a také izraelská vláda. Zvlášť její jednání bylo údajně mimořádně bouřlivé. Izrael už ale oznámil, že jeho armáda opustí sporné území jižního Libanonu až ve chvíli, kdy na něm budou kromě libanonské armády také mezinárodní jednotky. To může trvat až deset dní.

Hizballáh přitom dodrží příměří jen v případě, že se Izrael úplně stáhne. V neděli se bojovalo snad nejintenzivněji za celou dobu konfliktu.

Od nedělního rána probíhaly na jihu Libanonu prudké boje mezi izraelskými vojáky a příslušníky hnutí Hizballáh. Izraelské letectvo bombardovalo cíle zejména v Bejrútu na jižním předměstí, kam dopadlo nejméně dvacet leteckých pum, a to za podpory bojových člunů.

Podobné nálety probíhaly u města Súr - Tyr přibližně 20 kilometrů od hranic. Střely dopadaly také do okolních obcí a do okolí města Baalbek v údolí Bikáa. Kromě toho proběhlo několik výsadků. Izraelská armáda postoupila se svými 30 tisíci vojáky na řadě míst až k řece Lítání, která je přibližně dvacet kilometrů na sever od Izraele. Naopak Hizballáh opět ostřeloval raketami severoizraelskou Haifu a příhraniční obce.

V Bejrútu a v celé zemi už málokdo věří, že příměří začne už ráno. Dvaačtyřicetiletý Alí, šíitský muslim, který přišel se svou rodinou na jižním předměstí Bejrútu při bombardování o byt a vše co v něm bylo, popsal svůj názor o rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN: " My neuznáváme to, co se nazývá Rada bezpečnosti. Po měsíci náletů přijali rezoluci o ukončení války? To je hrůza."

V Bejrútu je nejvíc lidí v ulicích od začátku konfliktu, přesto je to přibližně desetkrát méně než v dobách míru. Většina dotázaných ale nevěří, že bude příměří dodržováno. "Rezoluce Rady bezpečnosti je, co si naše hlava a oči přály, výborná, ale musí být někdo, kdo ji uskuteční, a to je problém. Izrael si jde za svým zájmem, tak aby co nejvíce oslabil Hizballáh," řekl pětapadesátiletý obyvatel libanonské metropole.

Maronitský křesťan se dokonce domnívá, že izraelští vojáci dojdou až do hlavního města: "Myslím si, že je to tak na sedmdesátá pět procent."

Boje trvající 33 dní si vyžádaly na jedenáct set libanonských a přes 150 izraelských obětí. Humanitární organizace jsou připraveny už v pondělí ráno vyslat na jih Libanonu své konvoje.

Jaromír Janev, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme