Británie předloží nový návrh unijního rozpočtu

Velká Británie předloží příští týden nový návrh rozpočtu Evropské unie na léta 2007 až 2013. Dnešní oznámení Londýna přišlo poté, co se v pondělí zveřejněný britský návrh stal terčem kritiky Evropské komise a mnoha členských zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Britský ministr zahraničí Jack Straw v Bruselu řekl, že v příštích dnech bude jednat se svými protějšky ze zemí Unie o novém návrhu. K předložení nového návrhu rozpočtu krátce předtím Británii jako předsedající zemi EU vyzvaly členské státy "pětadvacítky".

Projekt zveřejněný začátkem týdne totiž ministři zahraničí na schůzi v Bruselu většinově odmítli. Na hlavu šéfa britské diplomacie Strawa pršela kritika ze všech stran.

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda bruselskou schůzku popisuje takto: "Britové ten návrh hájili, ale pochopili naprosto jasně, že i pod tlakem Evropské komise a tlakem 24 zemí musí předložit nový návrh. Ten rozpočet musí být spravedlivější, není možné, aby polovina navržených škrtů šla na úkor nových členských států. Musí to být rozpočet, který bude rozpočtem Evropské unie, která se rozšiřuje a která má ambiciózní cíle."

Přes poslední vývoj Svoboda stále věří, že se podaří k dohodě dospět na prosincovém summitu Unie. "Ta šance tu samozřejmě je. Bude nový návrh, a žádná delegace na jednání nehrozila tím, že bude dohodu vetovat. Všechny delegace řekly, že jsou připraveny jednat."

Regina Prouzová-Květoňová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme