Britská tajná služba zachytávala tuny dat z optických vláken, tvrdí Snowden

Britský Guardian přišel s dalším skandálním zjištěním o sledování internetové komunikace tajnými službami Británie a Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Identitu Edwarda Snowdena, který vyzradil tajné sledování lidí v rámci amerického protiteroristického programu, zveřejnil deník The Guardian | Foto: Repro: Český rozhlas

Podle informátora listu Edwarda Snowdena zachytává britská tajná služba obrovské množství dat z kabelů s optickými vlákny, tzv. fibre-optic cables. Ty pak vyhodnocuje a současně předává americké Národní bezpečnostní agentuře.

E-maily, facebooková korespondence nebo historie prohlížených internetových stránek. To vše podle dokumentů od Edwarda Snowdena dokáže britská odposlouchávací a monitorovací služba GCHQ odchytit z kabelů s optickým vláknem.

Příslušná operace s krycím názvem „Tempora“ běží podle Guardianu 18 měsíců. GCHQ zachytává obrovské množství dat, které ukládá na dobu 30 dnů. Během této doby je specialisté stihnou roztřídit a vyhodnotit.

Americké úřady obvinily Edwarda Snowdena ze špionáže

Číst článek

Informace sdílené s americkou NSA se ovšem netýkají jen podezřelých osob, ale taky zcela nevinných lidí. Guardian s odvolání na tajné dokumenty tvrdí, že k databázi má na americké straně přístup celkem 850 000 osob.

Získané údaje ale prý třeba umožnily zatčení 3 osob, které plánovaly útoky na loňské olympijské hry.

Jiří Hošek, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme