Britská vláda chce odvrátit nezávislost Skotska balíčkem pravomocí

Britský ministr financí George Osborne má dnes představit balíček pravomocí, které by Dolní sněmovna mohla předat skotskému parlamentu. To ovšem jenom v případě, že si voliči ve Skotsku nevyberou příští týden cestu nezávislosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První skotský ministr a lídr separatistů Alex Salmond a skotská vicepremiérka Nicola Sturgeonová

První skotský ministr a lídr separatistů Alex Salmond a skotská vicepremiérka Nicola Sturgeonová | Zdroj: Reuters

Britský kabinet navrhuje Skotsku časově odstupňovaný balíček pravomocí, od možnosti určovat si výši některých daní, přes možnost větší část vybraných peněz použít na veřejné výdaje ve Skotsku až po kontrolu sociálních výdajů.

Ministr financí George Osborne BBC potvrdil, že jde o plán dohodnutý všemi hlavními britskými stranami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britská vláda upřesní pravomoci, které by získal skotský parlament, pokud se Skotsko neosamostatní. Podrobnosti přináší zpravodaj ČRo Jiří Hošek

„V okamžiku, kdy Skotsko odmítne samostatný stát, začne běžet čas pro převod zmiňovaných pravomocí. Skotové budou mít to nejlepší z obou světů: Vyhnou se rizikům, která by přinesla nezávislost, a současně budou víc rozhodovat o vlastním osudu. Právě to si podle mě hodně Skotů přeje.“

Podle některých zdrojů liberální demokraté, menší koaliční partner v londýnské vládě, nabízejí federativní uspořádání Spojeného království.

Osborne si také představuje, že se o uvolnění dalších pravomocí bude dát jednat. Skotové by si měli ustavit jakýsi konvent, kde by se zasedli nejen politici, ale zástupci všech možných společenských skupin.

Skotští separatisté návrhu britské vlády příliš důvěru nemají. Ptají se, proč nepřišel mnohem dřív. Připomínají, ž e teď už odvolily možná až stovky tisíc lidí, kteří se rozhodli v referendu hlasovat korespondenčně. První skotský ministr Alex Salmond doslova říká: „Nikdo ve Skotsku není tak praštěný, aby argumentaci pana Osborna uvěřil.“

„Tohle je směšný návrh, se kterým přicházejí odpůrci nezávislosti ve svém smrtelném záchvěvu. Všichni tihle lidé, George Osborne, David Cameron a Ed Miliban, zkrátka celá westminsterská elita v kampani před referendem ztrácí. Máme je na lopatkách. Jediný způsob, jak dosáhnout radikální ústavní změny pro Skotsko, je hlasovat v referendu pro nezávislost,“ zdůrazňuje Salmond.

Nervozita politiků i finančních trhů

Těsně před referendem o skotské nezávislosti příští týden roste nervozita politiků i finančních trhů. Média od neděle chrlí informace o tom, že odpůrce skotské nezávislosti zachvátila panika. Nový průzkum, tentokrát od agentury TNS, separatistům přisuzuje 38 procent a odpůrcům nezávislosti o procento víc (zbytek jsou nerozhodnutí voliči).

Včera se masivně propadla libra vůči dolaru a euru. Pohoršily si akcie společností, které jsou rozkročené mezi Skotskem a zbytkem Británie, akcie Lloyds Banking Group spadly o 3,2 procenta, Royal Bank of Scotland ztratila 3,15 procenta.

„Panika je všudypřítomná a kdo nekalkuloval s plánem B, tedy nezávislým Skotskem, pro toho přišel tenhle budíček nejspíš příliš pozdě,“ dodává londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek.

Skotsko | Foto: Michal Jindra

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme