Britský populista Farage po volbách podpoří konzervativce. Když vypíší unijní referendum

Co nejrychlejší unijní referendum výměnou za podporu menšinové vlády – to nabízí britským konzervativcům předseda populistické strany UKIP Nigel Farage. Stejně jako mnozí experti počítá s tím, že by po volbách 7. května nemuseli mít konzervativci ani labouristé dost křesel k sestavení většinové vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nigel Farage, šéf UKIP | Zdroj: Reuters

Farage by si představoval všelidové hlasování o možném vystoupení z Evropské unie už před letošními Vánocemi. Premiér David Cameron zatím počítal s možným vypsáním referenda na rok 2017, pokud by zůstal ve funkci a vyjednal by nové podmínky britského členství v unii.

Farageův plán počítá s tím, že by menšinový kabinet konzervativců podrželi při prvním hlasování o rozpočtu nejen poslanci jeho UKIPu, ale taky zákonodárci Demokratické unionistické strany ze Severního Irska.

Ministr financí George Osborne označil na BBC Farageův návrh za úplný nesmysl s tím, že se konzervativci soustředí na boj o získání většiny. Odborníci navíc připomínají, že populistický UKIP získá jen minimum poslanců a v Dolní sněmovně nebude mít žádný vliv.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme