Bude mít Polsko jednotný čas? Poslanci ho chtějí od roku 2018, naráží ale na pravidla Evropské unie

Polská lidová strana (PSL) navrhuje zrušení změn času. Po celý rok by tak podle nejmenší parlamentní strany měl platit letní čas. Návrh jednomyslně schválila komise polského Sejmu a míří do druhého čtení. Polský pokus o změnu času ale naráží na evropská pravidla.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský Sejm chce měnit čas. (Ilustrační snímek)

Polský Sejm chce měnit čas. (Ilustrační snímek) | Foto: Kalinka261015 (Wikimedia) | Zdroj: CC BY-SA 3.0

„Myslím, že rozhodl hlas společnosti a zdravý úsudek,“ kvitoval rozhodnutí komise pro administrativu a vnitřní záležitosti předseda PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lidovci argumentují tím, že změna času přináší daleko víc nákladů než užitku. „Vlaky a letadla se musí přizpůsobit změně času, což někdy znamená hodinu stát nebo speciální změnu jízdního řádu. Banky vyhlašují technické přestávky, aby mohly čas změnit,“ vysvětlují autoři lidoveckého návrhu.

Podle polského analytického deníku Gazeta Prawna má návrh vysoké šance na schválení. Lidovci pro něj totiž získali podporu strany Právo a spravedlnost (PiS), která má v Sejmu od voleb v roce 2015 většinu. „Návrh je, aby zákon nabyl účinnosti od října 2018,“ vysvětlil deníku poslanec PiS Jerzy Polaczek.

Nadstranickou shodu potvrdil Polaczkův stranický kolega a předseda zmíněné parlamentní komise Arkadiusz Czartoryski. „Objevily se ale i argumenty, že taková úprava musí zohledňovat unijní regulaci. Proto počkáme na oficiální stanovisko vlády v té věci, které by mělo unijní předpisy interpretovat.“

Polsko naráží na Evropskou unii

Polský pokus o změnu času ale naráží na evropská pravidla. Úprava z ledna 2001 totiž definuje, kdy začíná a končí letní čas v celé Evropské unii, upozorňuje polské Radio ZET.

Analýza Evropské komise z roku 2014 uvádí, že jednotný čas ve členských zemích je ke společnému trhu nezbytný. „Kdyby nějaká ze zemí rozhodla o tom, že nebude měnit čas z letního na zimní a naopak, způsobilo by to nepříjemnosti a problémy občanům a firmám,“ stojí v dokumentu.

Česko chce dvojí kvalitu potravin potlačit novou legislativou. Podle komise postačuje stávající

Číst článek

Čas se ze zimního na letní (a naopak) mění v 70 zemích světa. V Evropě jsou výjimkou Island a Bělorusko. V roce 2014 na celoroční zimní čas přešlo Rusko.

V Polsku zavedli změnu času už před druhou světovou válkou, později znovu v letech 1946-1949 a 1957-1964 a pak od roku 1977 dodnes.

Tento rok bude zimní čas platit od poslední říjnové neděle. Hodiny se z letního času přesunou v noci z 28. na 29. října. Ve 3 ráno se ručička posune na 2:00. 

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme