Bývalí vězni a politici uctili památku obětí holokaustu v Osvětimi

Holokaust se nesmí opakovat, to je hlavní poselství setkání v Osvětimi. Stovky bývalých vězňů a desítky evropských politiků si připomněly 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora Rudou armádou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polsko, Osvětim. Památník na místě nacistického vyhlazovacího tábora

Polsko, Osvětim. Památník na místě nacistického vyhlazovacího tábora | Foto: Vít Pohanka

Na pietním shromáždění mluvili převážně vězni. Jedním z nich byl i David Visnia, který během pietní akce zazpíval písničku o Osvětimi.

Složil ji v barácích koncentračního tábora a tvrdí, že mu pomohla přežít pochody smrti. Po válce založil rodinu v Americe, ale do Osvětimi se často vrací.

Ne však proto, aby obviňoval Němce. Dokud má sil, chce lidi burcovat. Podle něj si i v nejhorších chvílích a po nejstrašnějších zážitcích lidé musí zachovat toleranci, úctu a lásku k životu.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Visnia, bývalý vězeň, si písní připomněl 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora Rudou armádou

Sjednocujícím sdělením většiny proslovů bylo, že svět nesmí nikdy zapomenout na židovské oběti holokaustu a všechny ostatní, které Němci v Osvětimi zavraždili.

Setkání znělo také jako výzva nedopustit, aby se kdekoliv a kdykoliv na světě něco podobného opakovalo.

Sdělení si vyslechlo 12 prezidentů, několik premiérů a panovníků z celé Evropy.

Z politiků vystoupil pouze polský prezident Bronisław Komorowski. Vyzýval k tomu, aby se Osvětim nezneužila k politikaření, a snažil se obrátit pozornost na samotné výročí a přežívající vězně.

Terezínem se nesl židovský žalozpěv. Vzpomínalo se na oběti holokaustu

Číst článek

Českou republiku zastupoval premiér Bohuslav Sobotka a tři členové vlády. Premiér připomněl, že v Osvětimi zahynuly i desítky tisíc Židů z bývalého Československa. Podle něj je zapotřebí výchovou mladých lidí k toleranci zabránit opakování genocidy.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme