Bývalý nacista Heinrich Boere dostal v Německu doživotí

Zbytek života za mřížemi má podle soudu v německých Cáchách strávit bývalý příslušník SS Heinrich Boere. Obžaloba mu kladla za vinu, že v roce 1944 při akci proti nizozemským odbojářům zastřelil tři civilisty. Boere se k činům přiznal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Heinrich Boere

Heinrich Boere | Zdroj: ČTK

Člen vražedného komanda „Feldmeijer" byl v roce 1949 v nepřítomnosti odsouzen amsterdamským soudem k trestu smrti, který byl později změněn na doživotí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s Heinrichem Boerem sledoval zpravodaj ČRo v Německu Jiří Hošek

Obhajoba údajně fanatického nacisty taky argumentovala tím, že její mandant nemůže být za stejný zločin odsouzen dvakrát.

Soud v Cáchách jí ale nevyhověl a přiklonil se na stranu obžaloby, která pro muže číslo šest na seznamu nejhledanějších nacistických válečných zločinců Střediska Simona Wiesenthala navrhovala doživotí.

"Je to velmi dobrý rozsudek, předsedající soudce ho velmi dobře odůvodnil," nechal se slyšet žalobce Ulrich Maass. Soudce Gerd Nohl konstatoval, že Boere své oběti zastřelil brutálním a zbabělým způsobem.

Heinrich Boere trojnásobnou vraždu údajných sympatizantů s odbojem nepopírá. Hájil se ovšem tím, že jednal na rozkaz a že zákrok proti odbojářům tehdy nepovažoval za zločin.

'Stačilo ohnout prst'

Podle historika Jana Borise Uhlíře z Vojenského historického ústavu není takový postoj bývalých členů nacistických jednotek, kteří se dostali před soud, nijak ojedinělý. Nesplněním rozkazu by se Boere vystavil riziku válečného soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Souvislosti případu Heinricha Boera připomněl v Ozvěnách dne Radiožurnálu historik Jan Boris Uhlíř

„Že tento rozkaz byl zločinný, je ale nad slunce jasné a nelze jej v tomto ohledu relativizovat. Boere ovšem navíc tvrdí, že odboráře považoval za teroristy a že jejich poprava po něj nebyla ničím těžkým. Překvapivě cynicky dodává, že stačilo jenom ohnout prst,“ připomněl Uhlíř.

Obžaloba prokázala, že se Boere ke komandu přihlásil dobrovolně a že tudíž dobrovolně i vraždil. Uhlíř považuje za ojedinělý i fakt, že byl poloviční Nizozemec.

„Narodil do německo-nizozemské rodiny a stranu, ke které se přiklonil, si vybral zcela dobrovolně. Pakliže bychom Boera označili za nacistického fanatika, tak asi nebudeme daleko od pravdy,“ podotkl historik.

Nástup do vězení je nejistý

Otevřené zůstává, zda Boere vůbec do vězení nastoupí. Osmaosmdesátiletý muž trpí vážnou srdeční vadou a jeho zdravotní stav je špatný. Soudní líčení strávil v kolečkovém křesle.

Jeho advokáti se u soudu odvolávali na listinu základních práv Evropské unie a žádali zastavení procesu. Teď po vynesení rozsudku lékaři musejí potvrdit, že je Boere schopen trest nastoupit.

Bývalý příslušník SS Heinrich Boere u soudu | Foto: ČTK

„Náš mandant tento verdikt svým způsobem očekával. Naším úkolem je klienta připravit i na takovouto situaci," vysvětlil Boereho právní zástupce Gordon Christiansen.

V Německu se považuje za úspěch už to, že dotyčný mohl vůbec stanout před soudem. Svého času to dokonce musel potvrdil spolkový Ústavní soud, byť s tím omezením, že soudní přelíčení může trvat pouze tři hodiny denně.

Je také téměř jisté, že obhájci Heinricha Boereho podají proti rozsudku odvolání, protože sporných bodů bylo v celém procesu více než dost.

Jiří Hošek, Martin Hromádka, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme