Bývalý šéf Škody Auto se bude zodpovídat u soudu

Někdejší personální šéf automobilky Škoda obviněný z korupce a zpronevěry stane dnes u soudu ve Wolfsburgu. Helmuth Schuster byl už za své chování odsouzen na jeden rok odnětí svobody s podmínečným odkladem. Proti rozsudku se ale odvolal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobily Škoda | Foto: Robert Mikoláš

Soud údajně nemá na stole žádné nové důkazy, k soudnímu jednání nejsou přizvaní noví svědci a nečeká se ani účast někdejšího vysokého manažera Škody Auto.

„Nechává se zastupovat svými advokáty. Jde v podstatě o formální záležitost. Trestní příkaz je specifickou záležitostí Německa, nenutí obžalovaného před soudem stát, pokud je zastoupen právním zástupcem,“ vysvětlil spolupracovník Českého rozhlasu Jaroslav Šonka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Šonka mluvil na rádiu Česko o procesu s Helmutem Schusterem

Prokuratura viní Schustera, že v německé pobočce Škodovky vytvořil pro přítelkyni kolegy speciální místo, aniž by odváděla jakoukoli práci. A také, že nelegálně převzal částku 100 tisíc eur při výběru lokality pro závod Volkswagenu v Indii. Tu pak použil na nákup luxusního vozu Lamborghini.

Schuster figuroval také mezi dalšími manažery, kteří si nechali proplácet desetitisíce za návštěvy pražských nevěstinců.

Aféra pro Volkswagen ještě nezkončila

„Procesů v této aféře bylo hned několik. Začaly koncem roku 2007 a týkaly se lidí, kteří zacházeli se svým okolím tak, jak to bývalo zvykem. Byli překvapeni, jak vysoké byly tresty a pokuty. Nejslavnější jméno v tomto kontextu je Peter Hartz, který radil kancléři Schroederovi, jak uspořádat v Německu sociální pomoc novým způsobem. Stále ještě existují debaty, které používají jeho jméno jako jméno politického reformátora. Přesto byl obžalován a posléze odsouzen,“ pokračoval Šonka.

V minulých procesech padaly vesměs podmíněné tresty s pokutami až do výše sto tisíc eur. Manažerská existence těchto lidí je zničena, což je zřejmě nejhorší trest.

Ani pro samotnou firmu Volkswagen není aféra ještě uzavřenou záležitostí.

„I v tomto procesu hrozí, že se soud bude znovu obracet na kancelář Ferdinanda Pecha, spolumajitele firmy Volkswagen. Z některých výpovědí je zřejmé, že kancelář schvalovala určité účty, z nichž bylo patrné, že jde o něco nekalého,“ dodal Šonka.

Klára Stejskalová, Václav Rojík, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme