Bývalým šéfům čínského fotbalu hrozí za korupci dlouholeté vězení

Bývalí šéfové čínského fotbalu stanuli před soudem. Obžaloba je viní z braní milionových úplatků a dalších trestných činů. Dva z nich už byli posláni na 10,5 a 12 let za mříže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový míč

Fotbalový míč | Foto: Anton, Wikimedia Commons

Největší fotbalový skandál v dějinách čínské kopané vypukl před dvěma lety, kdy byly zadrženy desítky funkcionářů, hráčů a rozhodčích podílejících se na ovlivňování výsledků a ilegálních sázkách.

K vysokým trestům odnětí svobody už byli odsouzeni někdejší zástupce šéfa Čínské fotbalové asociace a předseda komise rozhodčích, a to za braní úplatků. První z nich si totiž ilegálně přišel na téměř čtyři miliony korun, druhý pak získal zhruba osm milionů.

Soud nyní začal projednávat i kauzu bývalého nejvyššího představitele čínského fotbalu i jeho nástupce, na lavici obžalovaných také usedli i odvolaný manažer národního týmu a čtyři bývalí fotbaloví reprezentanti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O korupci v čínském fotbalu mluvil na Radiožurnálu Robert Mikoláš

Policie v průběhu vyšetřování zjistila, že zadržení funkcionáři i hráči měli na svých kontech milióny, které si nemohli poctivě vydělat. Mafie navíc ovládala dění nejen v mužské, ale i ženské kopané.

Frustrace fanoušků

Proto také rostla frustrace samotných fanoušků, kteří za lístek na jedno utkání zaplatí v přepočtu přes 200 korun a pak jsou svědky blamáže. Za, jak se říká vypuštěný zápas, totiž dotyčné mužstvo může podle tří známých sportovních novinářů, autorů knihy o korupci v čínském fotbale, dostat až 9 miliónů korun.

Třeba už odsouzený zástupce někdejšího šéfa Čínské fotbalové asociace Jang I-min takto dostával peníze od dvacítky klubů, někdejší šéf komise rozhodčích pak dokonce od 24 týmů.

Fotbal je v Číně populární. Na stadiony, zejména v těch největších městech, pravidelně chodí tisíce i desetitisíce fanoušků. K popularitě kopané v ČLR přispěl i fotbalový šampionát v Jižní Koreji a Japonsku v roce 2002, ale také olympiáda na čínském území před čtyřmi lety, kdy v několika městech vyrostly supermoderní stadiony.

Ovšem na výkonu samotné reprezentace se to nijak neprojevilo, naopak. Na druhé straně ovšem rostla brutalita na stadionech, policie proto zvýšila přítomnost pořádkových sil při jednotlivých utkáních, jen na ploše dění v hledišti kontrolují desítky policistů, další pak na kamery natáčejí pohyb na tribunách a ještě jim pomáhají stovky členů ochranky, mnozí z nich dokonce bez hnutí sedí čelem k ochozům.

Čínská kopaná tedy evidentně potřebuje radikální řez a očistu a přispět by k tomu měl i probíhající proces a exemplární tresty.

Robert Mikoláš, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme