Ceny elektřiny jsou pouze záminkou protestů v Bulharsku, myslí si český velvyslanec

Bulharské úřady chtějí zlevnit elektřinu o osm procent. Reagují tak na protesty, které se proti údajně předražené energii zvedly. Bulharský regulační úřad už také začal jednat o odebrání licence ČEZu a dalších distributorů elektřiny. Po fiasku v Albánii by to pro českou firmu byla už druhá velká rána v jejím podnikání na Balkáně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty Bulharů proti cenám elektřiny (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Zlevnit by elektřina v Bulharsku měla od března. V červenci došlo ke skokovému zdražení o 13 procent, což bulharští spotřebitelé vzhledem k nízkým platům pocítili mimořádně dramaticky.

Společnost ČEZ je obviňována ze systematického porušování pravidel a zákonů. Bulharské úřady jí vytýkají, že zadávala kontrakty bez výběrového řízení. K tomu ČEZ ovšem údajně zákon o veřejných zakázkách nezavazuje.

Bulharský energetický regulátor by měl také prověřit stížnosti na výměnu elektroměrů. ČEZ prý nevydával protokoly, které by určily stav vyměňovaného přístroje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český velvyslanec v Sofii Pavel Vacek se vyjádřil k problémům ČEZu v Bulharsku

Podle českého velvyslance v Bulharsku Pavla Vacka lze mít obavy, zda bude rozhodování regulačního úřadu v tomto konkrétním případě nezávislé.

„Doposud v minulosti nedošlo k odebrání licence elektrické distribuční společnosti, čili precedens pro to není. Vedení příslušné komise je ve složité situaci. Předchozí šéf byl odvolán z nepříliš jasných důvodů. Současné vedení je přechodné a bude se v dohlednu volit nové. Takže v těchto podmínkách, v této situaci jejich rozhodování nemusí být nezávislé,“ obává se.

Problémům ale čelí i další dva distributoři elektřiny v Bulharsku. Podle velvyslance se jedná o součást předvolebního boje. Nepokoje v zemi prý začaly protesty menšího rozsahu, které pořádaly socialistické strany, vše ale přerostlo v projevy celkové nespokojenosti se situací a drahotou.

Ceny elektřiny považuje velvyslanec pouze za záminku a rozbušku. „Současná krize přišla velmi náhle a nečekaně, ale nutno vidět, že ČEZ stejně jako další distribuční společnosti nepatří k nejpopulárnějším v Bulharsku. V minulosti již byly různé protesty, ale krize tohoto ledna a února přišla opravdu náhle,“ dodává Vacek.

Kristina Winklerová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme