Češi na Kubě zajímají i zahraniční tisk

Zahraniční tisk se dnes zabývá dalším vývojem případu na Kubě zadržovaného Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, nástupem George Bushe do úřadu amerického prezidenta, situací v Konžské demokratické republice po zavraždění prezidenta Kabily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Případu dvou Čechů zadržovaných na Kubě věnuje značnou pozornost především slovenský tisk. Provládní list SME v článku nazvaném ?Kuba obvinila oba Čechy z vyvolávání povstání? píše o tom, že exministr financí a poslanec Ivan Pilip a bývalý studentský vůdce z roku 1989 Jan Bubeník ohrozili podle kubánských vyšetřovatelů bezpečnost státu a spolčili se s jinými osobami s cílem vyvolat povstání. Do této chvíle jediným zpřesněním údajné trestné činnosti obou Čechů na Kubě, kteří se pravděpodobně provinili tím, že se setkali s kubánskými disidenty, byl článek v denníku Ústředního výboru Komunistické strany Kuby Granma. Pilip a Bubeník v něm byli označeni za agenty USA ve službách americko-kubánské mafie, podporující kontrarevoluční živly. O dalším osudu Pilipa a Bubeníka se rozhodne zřejmě dnes, kdy se má dalším postupem zabývat kubánský prokurátor, píše deník SME.

Další slovenský list Nový čas se v článku nadepsaném ?Kubánští povstalci? Pilip i Bubeník jsou v pořádku zabývá zejména zdravotním stavem obou zadržovaných. Pilip a Bubeník jsou v dobrém fyzickém i psychickém stavu, i když jsou oba ve vězení odděleně a v miniaturních celách o rozměrech tři krát dva metry jsou s nimi další tři spoluvězni. Do Havany se za nimi vypravili jejich příbuzní, kteří však netajili určité obavy z cesty, víza získali na dva týdny. Česká vládní sociální demokracie tento víkend také rozhodla, že se za oba občany pokusí intervenovat i prostřednictvím partnerských stran v zahraničí. Český ministr kultury Pavel Dostál a předseda PEN klubu Jiří Stránský požádali o pomoc i kolumbijského nositele Nobelovy ceny za literaturu Gabriela Garcíu Márqueze, dodává Nový čas.

Nejen dvěma Čechům zadržovaným na Kubě věnují zahraniční média pozornost. Ve vězení, a to v Saúdské Arábii čeká na svůj osud šestice Britů. Jak píše dnešní list The Times, tito lidé jsou vězněni už od počátku prosince v saúdskoarabském Rijádu, a proto jejich příbuzní požádali v neděli večer prince Charlese, aby při své návštěvě v Saúdské Arábii, která se má uskutečnit příští měsíc pomohl vyřešit záležitost jejich blízkých. Šest Britů bylo zadrženo v saúdském hlavním městě minulý měsíc, dodává deník, a to za trestné činy ?související s alkoholem?. Není zatím známo, zda se jedná o konzumaci nebo pašování alkoholu. Britská vláda však vyslovila velké znepokojení nad osudem svých občanů, protože britští diplomati v Rijádu mají problémy s návštěvami ve vězení. Podle listu rodiny zadržených doufají, že osobní vztahy prince Charlese se saúdským princem by jim mohly pomoci získat informace o jejich blízkých.

Britské Timesy se věnovaly i nástupu nového amerického prezidenta George Bushe do úřadu. Vzhledem k trvající krizi na Blízkém východě a špatné domácí hospodářské situaci by mohl být George Bush v pokušení nevěnovat transatlantickým vztahům příliš pozornosti? Po rozhodnutí v Nice v prosinci loňského roku vybudovat vlastní evropskou brannou moc si Bílý dům nemůže dovolit vztahy s Evropou zanedbávat. Pokud se Amerika k rozhodnutí Evropanů jasně nevyjádří, hrozí nebezpečí, že kolektivní bezpečnost uvnitř Severoatlantické aliance vezme zasvé. Bushova administrativa musí tento rozkladný proces zastavit, aby zabránila trvalým škodám, soudí závěrem britské ?Timesy?.

Světové deníky věnují v těchto dnech také zvýšenou pozornost složité situaci v Konžské demokratické republice po atentátu na prezidenta Laurenta Desirée Kabilu. Švýcarské noviny ?Neue Zürcher Zeitung? k tématu napsaly:

Poté co Kabilův předchůdce Mobutu tuto potenciálně bohatou obrovskou středoafrickou říši ekonomicky naprosto zruinoval, dokázal Kabila během tří let vykrvácenou 50milionovou zemi ještě i rozdělit na tři části. Přes milion lidí zaplatilo nejnovější válečné zmatky životem. Mnohem víc jich ztratilo veškerý majetek a byli nuceni ze země uprchnout. Cožpak tato katastrofa v Kongu - Kinshasa nikdy neskončí?

I mrtvý Laurent Kabila je obrovskou zátěží pro svou zemi, navazuje pařížský katolický ?La Croix?. Lze očekávat další mocenské boje. Kabila sám byl v první řadě představitelem určitých nečistých praktik v Africe a nejasných mezinárodních i francouzských postojů na černém kontinentě. Kabilova smrt teď snad přinutí africké a francouzské politiky ukončit teoretické debaty a přejít k praktickým opatřením, doufá ?La Croix?.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme