Česká republika dnes v Bruselu otevře Český dům

České úřady, organizace a podniky v Bruselu budou mít ode dneška jednu velkou adresu : Rue du Trône 60. Právě tam dnes otvírá své dveře takzvaný Český dům. Česká republika jej pronajímá hlavně kvůli budoucímu předsednictví Evropské unie v roce 2009.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český dům v Bruselu | Foto: Ministerstvo zahraničí

Do kanceláří v několikapatrové budově se přestěhuje i české velvyslanectví v Belgii a České centrum. Sídlo tu nově budou mít i firemní a podnikatelské mise - napříkad ČEZ, ČSA nebo Czechinvest. Dnes v Bruselu oficiálně zahájí svoji činnost 8 krajských zastoupení České republiky. Všechny regionální samosprávy mají mít v budově zastoupení do roku 2009. Některé regiony si tam budou pouze udržovat kanceláře, jiné budou mít stálé pracovníky. Svoji kancelář v Českém domě bude mít Jihomoravský kraj. Představitel Zlínského kraje pak bude zároveň zastupovat i Olomoucký kraj.

Do Bruselu se "stěhuje" i Královéhradecký kraj. Podle hejtmana Pavla Bradíka je důvodem pro zavedení stálé kanceláře především ekonomická úspora a zajištění potřebného informačního servisu. "Ukazuje se, že ekonomicky mnohem výhodnější je zde mít člověka, který tyto denní administrativní záležitosti může řešit za nás. Kraj už takového člověka našel. Respektive organizace Centrum evropského projektování tady má svého člověka, který je pochopitelně vybaven dvěma jazyky. Ten bude v této kanceláři a bude organizovat všechny pokyny, které dostane od nás z vedení kraje."

Naopak Moravskoslezský kraj nebude mít, podle mluvčí Barbary Odstrčilíkové, v úřadu v Bruselu žádné zaměstnance. "Moravskoslezský kraj nebude mít v Českém domě stálé zastoupení. Trvale budeme mít k dispozici jednu kancelář jako zázemí pro hejtmana, další členy vedení kraje a také odborníky, kteří přijedou do Bruselu jednat. Náklady spojené s pronájmem kanceláří by neměly přesáhnout ročně půl milionu korun."

Slavnostní otevření se ponese v duchu pouliční oslavy

Český dům otevře velká party, na které vystoupí řada umělců. Bude kvůli tomu pro dopravu uzavřená celá přilehlá ulice Caroly. Skupina Čechomor, zpěvačka Iva Fruhlingová nebo módní přehlídka Beaty Rajské budou zřejmě hlavní taháky Street Party. Představí se i Děda Mládek Illegal Band a prezentovat se budou také mnohé kraje a firmy.

Nájem několikapodlažní rozměrné budovy takzvaného Českého domu, který leží na dobré adrese poblíž královského paláce, belgického parlamentu, budovy Evropské komise i Evropského parlamentu, stojí Česko ročně zhruba 44 milionů korun.

Eva Boudová, Vít Pohanka, Silvie Mikulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme