Česko se zatím nedočká zastání EU ve vízovém sporu s Kanadou

Z Evropské unie ani tentokrát žádné zastání v česko-kanadském vízovém sporu nepřijde. Po loňském obnovení vízové povinnosti pro naše občany Kanadou, nenavrhla Evrpská komise ani po 16 měsících trvání tohoto stavu žádná protiopatření. Neuvádí je ani v nově zveřejněné zprávě Evropské komise o vízové reciprocitě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: Emanuel Macoun

Zpráva neobsahuje ani náznak výzvy Kanadě, aby změnila svou vízovou politiku vůči Česku. Nějakou hrozbu sankcí uvalenou na vládu v Ottavě zbylými 26 členy Unie už vůbec ne.

Evropská komise v ní jen konstatuje, co si už stačila společná česko-kanadská expertní skupina dojednat. Tedy, že zrušení vízového režimu není vázané na reformu štědrého kanadského azylového systému, který žadatele s českými pasy za moře přilákal.

Reforma by mohla začít platit až v roce 2013, což je ale pro Česko nepřijatelné.

Komise chce vývoj situace kolem kanadských víz pro Čechy nadále bedlivě sledovat. To v překladu z unijního slovníku znamená jen přihlížet a nic nepodnikat.

Pavel Novák, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme