Clintonová používala v práci soukromý e-mail. Zjišťuje se, zda neporušila zákon

Americká politička Hillary Clintonová čelí rostoucí kritice kvůli e-mailové komunikaci. Potenciální kandidátka na post americké prezidentky v době svého působení na ministerstvu zahraničí používala soukromou e-mailovou adresu. Úřady teď zjišťují, jestli tím neporušila zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová

Bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová | Zdroj: Reuters

Případ vyšel najevo v souvislosti s kongresovým šetřením okolností útoku na americké velvyslanectví v libyjském Benghází v roce 2012, při kterém zemřel americký velvyslanec a tři další lidé.

Výbor vyšetřuje, zda ministerstvo tehdy vedené Hillary Clintonovou udělalo všechno pro ochranu svých zaměstnanců. Požádal proto ministerstvo zahraničí o všechny e-maily, a to včetně těch, které posílala tehdejší ministryně Clintonová a které odcházely z její soukromé schránky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hillary Clintonová čelí kritice kvůli používání soukromého e-mailu v době, kdy působila jako ministryně zahraničí. O případu mluvila zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Teď se zjišťuje, zda tím bývalá ministryně nemohla porušit zákon.

Samo ministerstvo se jí však zastává, v době od roku 2009 do roku 2013 to prý nebylo nic neobvyklého. Jediné nařízení bylo uchovávat všechny e-maily pro případnou budoucí potřebu, což Clintonová udělala.

Experti jsou ale skeptičtější a říkají, že je přinejmenším neobvyklé používat soukromý e-mail ve státní funkci. Varují, že takováto praxe mohla vystavit komunikaci riziku, že se do ní někdo cizí nabourá.

Clintonová chce e-maily zveřejnit

Hillary Clintonová k případu promluvila až po několikadenním mlčení. Řekla, že chce, aby veřejnost měla k jejím e-mailům přístup a požádala ministerstvo zahraničí o jejich uvolnění. Analýza komunikace ale ještě nějakou dobu potrvá, jde až o 55 tisíc stránek.

Proč soukromý e-mail bývalá ministryně používala, se ale stále neví. Clintonová o tom nemluvila a nevysvětlil to ani její mluvčí Nick Merrill, který však političku hájí – prý se chovala v souladu se všemi pravidly, která v té době platila.

Ohrožení prezidentské kandidatury?

Ve Spojených státech se teď diskutuje, jestli kauza může ohrozit případnou prezidentskou kandidaturu Clintonové v roce 2016. Přišla totiž těsně před ohlášením pokusu zapojit se do voleb. Někteří demokraté už debatují, zda by jejich kandidátem neměl být někdo jiný.

Jiní demokraté z kongresového vyšetřovacího výboru říkají, že jde o jasný politický boj a že se republikáni snaží případnou kandidátku z boje o prezidentské křeslo vyřadit.

Lenka Kabrhelová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme