Clintonová používala v práci soukromý e-mail. Zjišťuje se, zda neporušila zákon

Americká politička Hillary Clintonová čelí rostoucí kritice kvůli e-mailové komunikaci. Potenciální kandidátka na post americké prezidentky v době svého působení na ministerstvu zahraničí používala soukromou e-mailovou adresu. Úřady teď zjišťují, jestli tím neporušila zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová | Foto: Reuters

Případ vyšel najevo v souvislosti s kongresovým šetřením okolností útoku na americké velvyslanectví v libyjském Benghází v roce 2012, při kterém zemřel americký velvyslanec a tři další lidé.

Výbor vyšetřuje, zda ministerstvo tehdy vedené Hillary Clintonovou udělalo všechno pro ochranu svých zaměstnanců. Požádal proto ministerstvo zahraničí o všechny e-maily, a to včetně těch, které posílala tehdejší ministryně Clintonová a které odcházely z její soukromé schránky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hillary Clintonová čelí kritice kvůli používání soukromého e-mailu v době, kdy působila jako ministryně zahraničí. O případu mluvila zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Teď se zjišťuje, zda tím bývalá ministryně nemohla porušit zákon.

Samo ministerstvo se jí však zastává, v době od roku 2009 do roku 2013 to prý nebylo nic neobvyklého. Jediné nařízení bylo uchovávat všechny e-maily pro případnou budoucí potřebu, což Clintonová udělala.

Experti jsou ale skeptičtější a říkají, že je přinejmenším neobvyklé používat soukromý e-mail ve státní funkci. Varují, že takováto praxe mohla vystavit komunikaci riziku, že se do ní někdo cizí nabourá.

Clintonová chce e-maily zveřejnit

Hillary Clintonová k případu promluvila až po několikadenním mlčení. Řekla, že chce, aby veřejnost měla k jejím e-mailům přístup a požádala ministerstvo zahraničí o jejich uvolnění. Analýza komunikace ale ještě nějakou dobu potrvá, jde až o 55 tisíc stránek.

Proč soukromý e-mail bývalá ministryně používala, se ale stále neví. Clintonová o tom nemluvila a nevysvětlil to ani její mluvčí Nick Merrill, který však političku hájí – prý se chovala v souladu se všemi pravidly, která v té době platila.

Ohrožení prezidentské kandidatury?

Ve Spojených státech se teď diskutuje, jestli kauza může ohrozit případnou prezidentskou kandidaturu Clintonové v roce 2016. Přišla totiž těsně před ohlášením pokusu zapojit se do voleb. Někteří demokraté už debatují, zda by jejich kandidátem neměl být někdo jiný.

Jiní demokraté z kongresového vyšetřovacího výboru říkají, že jde o jasný politický boj a že se republikáni snaží případnou kandidátku z boje o prezidentské křeslo vyřadit.

Lenka Kabrhelová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme