David Hicks, Australan usvědčený z terorismu, opustil brány vězení

Australan David Hicks, kterého Američané po pěti letech na Guantánamu usvědčili z podpory terorismu, je na svobodě. Dnes ráno opustil brány vězení v Adelaide, kde si odpykával zbytek trestu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Hicks | Foto: en.wikipedia.org

Dnes dvaatřicetiletý David Hicks se na základnu Guantánamo dostal v roce 2001. Poté co se účastnil výcviky vedeného Al-Káidou v Afghánistánu. V březnu letošního roku uzavřel vězeň dohodu s americkou armádou.

Místo časově neomezeného pobytu na základně získal - po přiznání k podpoře terorismu - možnost vrátit se do Austrálie a po několika měsících v tamním vězení naději na svobodu. Dohoda zavazuje Hickse k zachování mlčenlivosti o některých detailech jeho uvěznění až do března příštího roku.

Hicksův právník přečetl prohlášení svého klienta, ve kterém poděkoval australské veřejnosti za podporu a omluvil se za nedostatek sil k tomu, aby sám před novináře předstoupil.

Vůz z propuštěným vězněm z Guantánama potom za policejního doprovodu odjel na zatím utajované místo v Adelaide.

Pavla Hůlová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme