Do egyptské politiky se vrací armáda. Hrozí převzetím dohledu nad dalším vývojem země

Egyptská armáda dala všem politickým silám ultimátum. Mají prý 48 hodin na to, aby se dohodly na řešení současné krize. Pokud k dohodě nedojde, převezmou iniciativu sami vojáci. Miliony Egypťanů včera požadovaly odstoupení prezidenta Muhammada Mursího. Byly to největší demonstrace od pádu Husního Mubáraka před dvěma lety.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní vrtulníky prolétají nad zaplněným náměstím káhirským Tahrír

Armádní vrtulníky prolétají nad zaplněným náměstím káhirským Tahrír | Zdroj: Reuters

„Ozbrojené síly opakují svou výzvu politickým stranám, aby vyslyšely požadavky lidu. Armáda dává všem poslední šanci vyřešit během 48 hodin tuto historickou situaci, kterou egyptský lid prochází,“ obrátil se k Egypťanům ministr obrany a šéf armády generál Abd al-Fattáh as-Sísí.

Egypťané pochopili vzkaz ozbrojených sil jako hotovou věc a okamžitě vyšli do ulic oslavovat odchod prezidenta Muhammada Mursího. Ulicemi Káhiry se ozývá jásavé troubení aut.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Káhiře Štěpán Macháček sleduje situaci na náměstí Tahrír

Armáda se k současné krizi vyslovila den poté, co organizátoři včerejších mohutných protestů vyzvali prezidenta Mursího, aby do zítřejších pěti hodin odstoupil, jinak vyvolají akce masové občanské neposlušnosti.

Mursí podobné úvahy odmítá s tím, že má legitimitu vzešlou z demokratických voleb. Část Egypťanů proto volá po návratu armády do politického života. Vojenské špičky jsou si těchto nálad evidentně vědomy.

Oproti včerejšku se káhirské náměstí Tahrír vylidnilo, další nápor demonstrací za nové prezidentské volby se očekává až v podvečer.

„Celé to tu připomíná spíš pouť. Je tu taková atmosféra, kdy pouliční prodavači prodávají různé dobroty, pečenou kukuřici, pražená semínka a podobně a lidé se sem spíše chodí dívat po práci s rodinami,“ hlásí zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Náměstí Tahrír je vlastně kruhovou křižovatkou, uprostřed níž postavilo tvrdé jádro demonstrantů stanové městečko. To je považováno za centrum celé protestní akce.

České ministerstvo zahraničí nedoporučuje kvůli nepokojům cestovat do severní části Sinajského poloostrova, a to včetně vyhledávané destinace Taba. Na jihu Egypta by se turisté měli zdržovat pouze v letoviscích. Ve velkých městech se mají vyhýbat veřejným shromážděním.

Štěpán Macháček, Pavlína Nečásková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme