Do Makedonie dorazili další čeští vojáci

V Makedonii je od včerejška už všech 120 našich vojáků ze 43. mechanizovaného praporu v Chrudimi, kteří spolu s Brity a Francouzi tvoří předsunutou jednotku NATO. V sobotu z pardubického letiště do Skopje přiletěli 104 naši vojáci, mezi nimi dvě ženy. Česká mise byla vůbec první, která do této země v pátek odpoledne dorazila. O termínu vyslání hlavní části třiapůltisícového kontingentu Rada NATO zatím nerozhodla. K tomu dojde zřejmě až na začátku příštího týdne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českým vojákům popřál mnoho štěstí a úspěšnou misi také prezident republiky Václav Havel. V dopise, který před odletem přečetl velitel chrudimského praporu Aleš Opata, prezident mimo jiné vyzdvihl skutečnost, že České republice byl svěřen tak prestižní úkol. To podle něj dokazuje, že spojenci naší zemi vnímají jako plnohodnotného a spolehlivého partnera. Jednotka chrudimských výsadkářů má v Makedonii chránit velitelství mírové operace NATO Essential Harvest v prostoru centrální Makedonie v místě Krivolac, kde se nachází vojenský výcvikový prostor.

Jednotka sestavená z příslušníků 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi je doplněná o pyrotechniky, ženisty, zdravotníky a logistiky z osttaních útvarů 4. Brigády rychlého nasazení. Odletěli dopravním letadlem TU 154 a vyjadřovali odhodlání splnit úkoly, které jim náčelník generálního štábu Jiří Šedivý uložil.

Cílem operace, na níž se má podílet 3500 vojáků několika zemí NATO, je shromáždit zbraně a munici, kterou dobrovolně odevzdají albánští povstalci. Podle jednoho vojenského experta aliance bude vybudováno až 15 sběrných středisek. Některé z nich budou pevné, jiné mobilní. "Nejedeme tam proto, abychom obsadili území," řekl tento činitel. Jiný představitel NATO upozornil, že "výsledek operace nezávisí na počtu zbraní, které budou shromážděny, ale na schopnosti této operace doprovodit politický proces zaměřený na zjištění ovzduší důvěry". Velitelé operace dnes ve Skopje varovali, že všechny podmínky NATO ještě nebyly splněné, a vyzvali albánské i mjakedonské politiky, aby pomohli ukončit boje i napětí v zemi.

Jaké jsou klady a zápory operace NATO - k tomu se pro Český rozhlas vyjádřil dřívější zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiří Dientsbier. "Vlastně poprvé po těch deseti lidech se zasahuje dřív, než jsou desetitisíce mrtvých. Dalším kladem jsou naši vojáci a oni mají obrovskou výhodu, protože jednak se domluví s obyvatelstvem bez tlumočníka a současně jsou z poměrně civilizované země. Pokud jde o samotný cíl té operace, tak se domnívám, že je to zase velice polovičaté. Cílem je vybrat zbraně od teroristů, oni samozřejmě nějaké zbraně z taktických důvodů odevzdají ale mnohé ještě schovají, ale hlavně mají svou základnu v Kosovu."

Bundeswehr má zájem o účast v makedonské misi NATO. Generální inspektor německých ozbrojených sil Harald Kujat apeluje na poslance německého parlamentu, aby případnému vyslání bundeswehru do Makedonie poskytli širokou podporu. Kujatovo stanovisko zveřejní nedělní list Bild am Sonntag. O jeho obsahu v předstihu informovala agentura AP. Podle Kujata je podpora v této záležitosti pro bundeswehr mimořádně důležitá. Generální inspektor zároveň připustil, že nasazení v Makedonii může být rizikové za situace, kdy znesvářené strany nerespektují plně své dohody.

Markéta Kaclová, Jaroslav Zvára, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme