Devadesátiletého Japonce odsoudili na pětileté vězení. Spletl si brzdu s plynem a způsobil smrt ženy a dítěte

K pěti rokům vězení byl v Japonsku odsouzen devadesátiletý bývalý vysoký úředník, který byl shledán vinným ze způsobení dopravní nehody, při níž předloni v Tokiu zahynula matka s dítětem. Případ v zemi s rychle stárnoucí populací rozdmýchal debatu o tom, jak zabránit množícím se nehodám, na nichž mají podíl řidiči vysokého věku. Řada starších motoristů se v reakci na nehodu svého řidičského průkazu vzdala, informovala v pátek agentura Kjódó.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud uvedl, že senior projel na semaforu na červenou, protože si spletl plyn a brzdu (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Soud rozhodl o výši trestu 2. září. Lhůta pro odvolání byla stanovena do pátku, obviněný Kozo Iizuka, někdejší šéf již zaniklého Národního institutu pro pokročilé průmyslové vědy a technologie, ani prokuratura se ale proti verdiktu neodvolali.

Tichý oceán na Havaji vyplavil vzkaz v láhvi. Z Japonska tam putoval 37 let

Číst článek

Soud uvedl, že Iizuka projel na semaforu na červenou, protože si spletl plyn a brzdu. Při neštěstí přišly o život 31letá žena a její tříletá dcera, které jely na kole; dalších devět lidí utrpělo zranění.

Iizuka obvinění odmítl s tím, že kontrolu nad řízením ztratil kvůli technickým problémům vozidla. Podle soudu ale nese za nehodu odpovědnost, jelikož držel zhruba deset sekund stisknutý plynový pedál, takže jeho auto zrychlilo až na 96 kilometrů v hodině.

Zatím není jasné, zda si Iizuka, který nedokáže bez pomoci chodit a používá kolečkové křeslo, odpyká trest za mřížemi. Japonské zákony umožňují odsouzencům, kteří jsou starší 70 let nebo těm, jejichž zdraví by mohlo být vězením ohroženo, udělit podmíněný trest, uvedla agentura Kjódó.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme