Erdogan: Vražda saúdského novináře byla naplánovaná, podezřelé chceme soudit v Turecku

Vražda saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu byla předem naplánovaná. V parlamentu to v úterý řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který podal podrobný výčet událostí spojovaných s vraždou. Prohlásil také, že diplomatická imunita nemůže být použita jako ochrana k vykonání vraždy.

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Reuters

Podle Turecka se vražda stala 2. října, kdy Chášukdží přišel na konzulát na předem sjednanou schůzku v osobní záležitosti. Novináře od té doby nikdo neviděl. Jeho smrt už přiznal i Rijád. Konkrétní důkazy ale zatím nebyly předloženy.

Smrt saúdského novináře může ovlivnit Blízký východ na několik generací

Číst článek

Erdogan řekl, že novinář byl zabit brutálním způsobem. V případu podle něj figuroval také místní spolupracovník a je třeba, aby jeho identita byla zveřejněna. Turecko bude případ vyšetřovat všemi prostředky.

Turecko viní z vraždy 15 lidí, kteří dorazili do Istanbulu ve třech skupinách a pak se vrátili do Saúdské Arábie. Erdogan řekl, že jsou mezi 18 osobami, které byly v souvislosti s případem zadrženy v Saúdské Arábii.

Bez pochyb o upřímnosti krále Salmána

Prezident se domnívá, že by Saúdská Arábie měla umožnit, aby tito podezřelí byli souzeni v Istanbulu. Prezident také prohlásil, že nepochybuje o upřímnosti saúdského krále Salmána.

Erdogan s ním telefonicky hovořil 14. října a byl vytvořen společný vyšetřovací tým. „Tak mohli naši představitelé vstoupit na konzulát a do konzulovy rezidence. Stěžoval jsem si na konzulův postoj a Rijád ho odvolal,“ řekl Erdogan.

Turecký prezident pokračoval sdělením, že po 17 dnech Saúdská Arábie uznala, že Chášukdží byl na konzulátu zabit. Při dalším telefonátu Rijád oznámil, že v Saúdské Arábii bylo zadrženo 18 lidí včetně patnáctičlenného komanda.

„Nesmí se zapomínat na to, že saúdský konzulát má diplomatickou imunitu, ale že je také uvnitř našich hranic. Určitě budeme vyšetřovat... Všichni, kdo sehráli nějakou roli, musejí být potrestáni,“ nechal se slyšet turecký prezident.

Saúdskoarabský ministr zahraničí: Rijád neví, jak byl Chášukdží zabit ani kde je jeho tělo

Číst článek

Vyzval Saúdskou Arábii, aby prozradila, kdo dal k vraždě pokyn. „Kde je tělo Džamála Chášukdžího?“ ptal se Erdogan. Zmínil se také o dvojníkovi, který byl v novinářových šatech viděn později v ulicích Istanbulu.

Turecký tisk ale poukázal na to, že dvojník měl sice brýle a vousy, kterými mohl novináře připomínat, avšak zapomněl si přezout boty a do ulic se vydal v teniskách, zatímco Chášukdží měl, jak je patrné z kamerového záběru, na nohou kožené boty.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý k případu řekl, že Rusko vyslechlo stanovisko Saúdské Arábie, že královská rodina nemá s vraždou nic společného. Ostatní záležitosti jsou podle Peskova věcí vyšetřování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme