Egypt se obává dalších útoků proti křesťanské menšině

Egyptské úřady výrazně posílily bezpečnost kolem kostelů. Koptové, představující největší křesťanskou církev v zemi, totiž mají tento týden Vánoce. Při útoku na jeden z jejich kostelů teroristé na Nový rok zabili 22 lidí a skoro stovky dalších zranili. Káhira se obává, že další útoky mohou následovat. Pachatele masakru v Alexandrii se zatím nepodařilo vypátrat, policie pouze kvůli výslechům drží sedm lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koptská křesťanka, která ztratila při teroristickém útoku v Alexandrii dvě sestry

Koptská křesťanka, která ztratila při teroristickém útoku v Alexandrii dvě sestry | Zdroj: ČTK

Prezident Mubarak útok odsoudil a v televizi řekl, že je dílem cizinců, kteří se pokoušejí udělat z Egypta nové útočiště teroristů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postavení křesťanské menšiny v Egyptě mluvil na Rádiu Česko zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Křesťané vládu obviňují, že pro jejich bezpečnost dělá málo. Už dva dny trvají násilné protesty nejen v Alexandrii, ale také v Káhiře. Policie tedy čelí křesťanským nepokojům, zároveň ale neprodyšně uzavřela desítky kostelů kvůli jejich bezpečnosti. U křesťanských objektů nesmějí parkovat auta a bezpečnost do nich pouští pouze zkontrolované osoby.

Křesťané tvoří v Egyptě desetinu populace a dlouhodobě si stěžují na diskriminaci. K napětí přispívají i hrozby muslimských extremistů ze zahraničí. Ti tvrdí, že křesťané v Egyptě zadržují několik žen, které kvůli útlaku přestoupily na islám a chtějí křesťanskou komunitu opustit.

„Jde o to, že dvě ženy koptských duchovních se chtěly rozvést. Protože toho s požehnáním církve nemohly dosáhnout, rozhodly se, že přestoupí na islám a tím se vymaní z moci manželů. To koptská církev nepovolila. Poté se začaly šířit zvěsti, že jsou drženy v zajetí. Toho se chopili radikálové a stalo se to i záminku pro útok na irácké křesťany,“ vysvětluje zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Dana Votýpková, Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme