Egyptské studentky vzaly košťata a pustily se do úklidu znečištěné Káhiry

Egyptská Káhira patří k nejvíce znečištěným městům světa. Častý nedýchatelný smog a hromady odpadků v různých zákoutích jsou nedílnou součástí největšího města arabského světa. Některým obyvatelům dvacetimilionové metropole ale životní prostředí lhostejné není. Jako například studentkám z dobročinné organizace Risála.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úklid libanonského Tripolisu

Úklid libanonského Tripolisu | Zdroj: Reuters

V rušné ulici kolem světoznámé mešity al-Azhar se víří prach a v něm se pomalu zjevují postavy s košťaty. Asi dvacet mladých dívek se snaží smést nánosy špíny z chodníku, vedoucího kolem věhlasné památky.

Zametající studentky má na povel 23letá Sára: „My jsme dobročinná organizace Risála, to znamená poselství. A jedna z našich aktivit se jmenuje Přátelé životního prostředí. Natíráme šedivé zdi, sázíme stromy, rozmisťujeme na lampy odpadkové koše. Všichni jsme ale dobrovolníci," upozorňuje Sára.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úklidu Káhiry natáčel zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Káhira má se špínou obrovský problém. Každou chvíli ji zavalí drobounký písek, přinášený větrem z okolní pouště. Písek se pak v ulicích smíchá s prachem rozvířeným rušnou dopravou.

Úklid nánosů zčernalého písku je sisyfovská práce. Úřady už dávno rezignovaly, a tak se do věčného boje pouštějí mladí aktivisté. Všichni mají svůj důvod, jako třeba Manál, studentka literatury a historie.

„Já se toho účastním už rok. Chtěla jsem k něčemu takovému přispět. Cítila jsem, že tahle aktivita je mi blízká. Prostě bych chtěla, aby to tu kolem nás bylo pěkné, aby na ulicích nebyly odpadky a tak," říká Manál, zatímco z okénka projíždějícího mikrobusu letí plechovka od Coca-Coly.

Vznikají občanská sdružení

Zametáním a úklidem chtějí studentky podle svých slov především šířit povědomí o tom, že s životním prostředím je třeba v Káhiře něco dělat.

A ve zjitřené politické atmosféře plné demonstrací pro či proti musí jejich kolega vysvětlovat kolemjdoucím a kolemjedoucím: „Jsme organizace Risála a nepatříme k žádné politické straně ani náboženskému hnutí," křičí do otevřených okének projíždějících aut.

Ať už má egyptská revoluce, která začala před více než dvěma a půl lety, jakýkoliv politický výsledek, její dopad na Egypťany je veliký. Lidé se obecně přestali bát, vyžadují svá práva a pouštějí se do občanských aktivit.

A právě životní prostředí a čistota egyptských ulic je častým tématem. Například vždy ráno po demonstracích na náměstí Tahrír organizovali mladí revolucionáři jeho úklid. A aktivistka Sára v tom chce pokračovat: „Životní prostředí je v Egyptě problém. Tihle dobrovolníci jsou ale, doufám, součástí řešení. Mají rádi svou zemi.“

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme