EK: Schengenský systém bude možná potřeba reformovat

Schengenský prostor bez vnitřních hraničních kontrol možná čekají změny pravidel. Evropská komise chce navrhnout úpravy fungování schengenského systému. Vyzvaly ji k tomu Itálie s Francií, které čelí tlaku více než 25 tisíc imigrantů ze severu Afriky. Je proto možné, že v schengenském prostoru bude snazší obnovit kontroly na vnitřních hranicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisařka pro imigrační otázky Cecilia Malmströmová | Zdroj: Reuters

Jak v Ozvěnách dne informoval bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák, zatím jde jen o nástin návrhů ze strany Evropské komise. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malströmová vyslyšela volání Itálie a Francie po uvolnění podmínek obnovení kontrol na vnitřní hranicích EU a slíbila, že Komise připraví návrh změn v schengenském systému.

Evropská unie podle eurokomisařky musí umět reagovat na nějaké mimořádné situace. Například, když stát na okraji schengenského prostoru nedokáže uchránit své hranice, tak by mohl jeho sousední stát obnovit kontroly na svých hranicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

EK představila návrhy úpravy Schengenu. Podrobnosti přiblížil v Ozvěnách dne bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák. Hovořili jsme také s Jiřím Čelikovským z ministerstva vnitra ČR.

Malmströmová zdůraznila, že takové opatření by ale muselo být pouze dočasné, mělo by být možné ho zavést za přísně daných podmínek a mělo by být monitorované na celoevropské úrovni.

Evropská komise podle eurokomisařky nechystá populistické kroky. Zatím nepředkládá žádné konkrétní návrhy změn schengenských pravidel. Bude podle ní třeba ale provést nějakou analýzu jeho fungování na celoevropské úrovni. Nestačí totiž, že ho jako nefungující hodnotí jenom některé země.

Zpravodaj připomněl, že už dnes může členský stát uvnitř Schengenu dočasně zřídit kontroly na svých hranicích, pokud je to potřeba k ochraně jeho vnitřní bezpečnosti nebo veřejného pořádku. Například při pořádání velkých sportovních akcí.

Na příští týden svolána mimořádná schůzka

O možných změnách v schengenském systému budou jednat ministři vnitra sedmadvacítky na mimořádné schůzce v Bruselu 12. května.

„Otázka případného znovuzavedení kontrol, které by bylo založeno nejen na bezpečnostních aspektech, ale také na důvodech pramenících z výjimečné situace v nelegální migraci, je otázka diskutovatelná a je třeba to dělat formou právního postupu,“ řekl v Ozvěnách dne Jiří Čelikovský z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra ČR.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrátí se na hranice uvnitř schengenského prostoru kontroly? Ve Stalo se dnes jsme o tom mluvili s advokátem Pavlem Čižinským

Dnešní situace podle něj neumožňuje toto opatření zavést pouze z titulu nelegální migrace.

Advokát Pavel Čižinský, který spolupracuje s Poradnou pro občanství a lidská práva, ve Stalo se dnes upozornil, že pokud se kontroly na vnitřních hranicích v rámci Schengenu obnoví, budou se týkat všech, nejen lidí z takzvaných třetích zemí, ale i občanů EU.

„Já bych upřednostnil udržení alespoň toho schengenského standardu, který teď máme, nad tím, aby Francie dosáhla toho, že tedy ti cizinci, které ona nechce, nebudou moci k nim ani dočasně přijet.“

Pavel Novák, Katarína Brezovská, mta, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme