Šarže vakcíny AstraZeneca, kterou stáhlo Rakousko, je v pořádku, uvedla Evropská léková agentura

Šarže covidové vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou o víkendu po závažných komplikacích očkovaných lidí přestalo používat Rakousko, je podle Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) v pořádku. Předběžné vyšetřování rakouských případů dospělo k závěru, že vakcíny nejsou příčinou zmíněných zdravotních obtíží, uvedla ve středu agentura. Ve zkoumání této šarže, jejíž část dostalo 17 zemí Evropské unie, bude nicméně pokračovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína od společnosti AstraZeneca | Foto: Dinuka Liyanawatte | Zdroj: Reuters

Zkoumaný případ se týká dvou žen, které podle rakouského tisku pracovaly jako zdravotní sestry v nemocnici ve městě Zwettl a dostaly očkování ze stejné šarže.

Rakousko preventivně stáhlo šarži vakcíny od firmy AstraZeneca. Úřad vyšetřuje úmrtí po očkování

Číst článek

Jedna z nich zemřela v důsledku vážných problémů se srážením krve, druhá byla ve vážném stavu s plicní embolií.

„V současnosti nic nenaznačuje, že by tento stav způsobilo očkování,” uvedla EMA. Zmíněné zdravotní problémy nejsou podle ní na seznamu možných vedlejších účinků vakcíny.

Šarži, které se po 17 zemích Evropské unie, mezi nimiž nefiguruje Česko, distribuovalo na milion dávek, nicméně agentura dále zkoumá.

Vakcínu britsko-švédské společnosti EMA doporučila k podmínečnému využívání v zemích Evropské unii v únoru. Klinické testy a data shromážděná při očkování podle agentury ukázaly, že preparát je bezpečný a účinný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme