Europoslanci vyzvali starší členy EU k otevření pracovního trhu

Otevřete svůj pracovní trh - s touto výzvou dnes vystoupila skupina poslanců Evropského parlamentu v čele s Liborem Roučkem. Většina starších členských zemí si před rozšířením unie před dvěma lety vymohla sedmileté přechodné období, po které nemohou být občané z nových členských zemí zaměstnáváni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Alice Tejkalová

Libor Rouček řekl, že obavy z přílivu levných pracovních sil jsou například v Německu a Rakousku neopodstatněné. A Česko se navíc podle něj pracovníkům z jiných členských zemí otevřelo.

"U nás je 150 tisíc zahraničních dělníků, z toho je téměř sto tisíc ze států Evropské unie. Nejvíce je samozřejmě ze Slovenska, asi 75 tisíc a na druhém místě jsou Poláci, přes 12 tisíc. Je zajímavé, že třetí jsou Němci. Tam se jedná asi o 1700 pracovníků. Když si vezmeme poměr obyvatelstva, to znamená, že Česká republika má osmkrát méně obyvatel, než má Německo, tak u nás pracuje více Němců než Čechů v Německu," řekl Rouček.

Starší členské země mají přehodnotit svůj postoj k otevření pracovního trhu do konce dubna. Skupina europoslanců z nových členských zemí doufá, že se jí podaří tuto otázku dostat na pořad jednání za rakouského předsednictví.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme