Evropě se uleví, ať bude českým prezidentem kdokoliv, komentují volby zahraniční média

Nový prezident České republiky bude výrazně vstřícnější k Evropě než Václav Klaus. Takové hodnocení převažuje v článcích o českých volbách v zahraničních médiích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku začala poprvé v historii přímá volba prezidenta

V Česku začala poprvé v historii přímá volba prezidenta | Foto: Filip Jandourek

Ať už se stane českým prezidentem kdokoliv, Evropě se uleví, napsal britský deník Financial Times, Ten patří mezi vůbec nejvlivnější listy na světě.

Připomíná, že Václav Klaus Evropskou unii opakovaně přirovnal k bývalému Sovětskému svazu. Podle belgického deníku L´Echo teď Češi uzavřeli dekádu tvrdého euroskepticismu.

Jiný belgický deník De Morgen ale asi nemá iluze o tom, že by jeho čtenáři něco věděli o české politice. A tak jim raději zopakoval základní fakta, jako kdy Česko vzniklo nebo že je členem Evropské unie.

Překvapení jménem Schwarzenberg

Články v rakouských a německých médiích většinou spojuje kombinace slov Schwarzenberg a překvapení.

Německý Die Welt označuje Karla Schwarzenberga za vítěze prvního kola, byť dostal méně hlasů než Miloš Zeman. Jako překvapivý hodnotí jeho úspěch i server německého ekonomického listu Handelsblatt nebo rakouského deníku Der Standard.

Schwarzenberg podle německého tisku zosobňuje ideály sametové revoluce a éry Václava Havla. Média připomínají, že se tento uchazeč u prezidentský úřad těší velkému mezinárodnímu renomé.

I přes nečekaně vysoký počet hlasů pro „knížete“, jak Schwarzenberga mnohé zahraniční zpravodajské stránky nazývají, považuje například Süddeutsche Zeitung za hlavního favorita na celkové vítězství Miloše Zemana.

Jitka Malá, Klára Stejskalová, Ondřej Houska, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme