Evropská unie poskytne granty na obnovu ekonomiky Tuniska
Tunisko může počítat s pomocí Evropy při obnově hospodářství a budování demokratického státu. Poprvé od změny režimu se v metropoli této severoafrické země schází pracovní skupina evropských i tuniských politiků a odborníků, aby určila, které projekty se budou z unijních peněz financovat.
Evropská unie má s tuniskou vládou podepsat několik smluv o poskytnutí grantů z dárcovského programu, ve kterém se sešla jedna miliarda eur.
Peníze se mají použít na zpřístupnění trhů pro tuniské zboží, na vzdělávání a výzkum, podporu občanské společnosti i na tvorbu nových pracovních míst.
Zahraničně politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák mluví o finanční pomoci Tunisku
Schůzka evropských politiků vedených ministryní zahraničí Catherine Ashtonovou s tuniskými činiteli se odehrává necelý měsíc před volbami naplánovanými na 23. říjen.
Pracovní skupina má dohlížet na provádění projektů vybraných k financování Evropskou unií. Znovu se sejde příští rok, aby určila další stavby a programy, na které dá Unie Tunisku peníze.
Pomoc severoafrické zemi přichází v době, kdy se Evropa potýká s vleklou krizí eurozóny. Zahraničně politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák přesto nepovažuje podporu ekonomické obnovy Tuniska za nerozumnou – jsou pro ni totiž ideové i ryze praktické důvody.
Podpora turismu i financování volebního procesu
„V zájmu Evropské unie je, aby sousedila se zeměmi, které jsou stabilní, a to i po hospodářské stránce, a z nichž proto lidé nemají důvod odcházet do Evropy. Tunisané mají mnoho příbuzných v Evropě, ve Francii a víme, že Evropa se v poslední době spíše staví proti zvyšování imigrace, než by ji vítala,“ vysvětluje.
Část evropské finanční pomoci půjde na podporu cestovního ruchu, jiná na financování voleb, což je opět v zájmu Evropy.
„Pokud by to dopadlo tak, že by na severu Afriky vznikly nové arabské demokracie, tak to by bylo samozřejmě dobré i pro Evropu,“ dodává Slezák s tím, že na severu Afriky se nachází značné zásoby ropy a zemního plynu a s demokraciemi se mnohem lépe jedná.
Příjmy z cestovního ruchu v zemi od ledna do konce září klesly o 39 % a do Tuniska zavítalo o dva miliony méně turistů než v loňském roce, jak zveřejnilo tamní ministerstvo cestovního ruchu.
Slezák se domnívá, že Tunisko se teď musí především uklidnit, aby přestalo odrazovat cizince:
„Je naprosto legitimní, že mnozí z těch, kteří přispívali ke svržení prezidenta bin Alího, jsou rozčarováni, mají pocit, že jim byla revoluce ukradena. To je v každé revoluci. Ale vždycky v každé revoluci přijde moment, kdy už lidé mají přece jenom z náměstí odejít a začít pracovat. A já si myslím, že mnoha Tunisanům toto chybí a projevuje se to navenek stávkami, demonstracemi, takže to vytváří určitou nejistou atmosféru.“