Evropskými městy pochodují tisíce homosexuálů

Evropskými metropolemi dnes pochodují gayové. Masové demonstrace a pochody homosexuálů odpoledne zastavily dopravu v několika hlavních městech, především v Paříži.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za svá práva bojují také gayové a lesbičky v Polsku

Za svá práva bojují také gayové a lesbičky v Polsku | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Paříž, Lisabon, Řím, Valencie, Atény a Záhřeb - to jsou města, ve kterých dnes o sobě gayové dávají vědět. Nejhlasitěji ovšem v Paříži.

Loni se pochodu ve francouzské metropoli zúčastnilo podle policie 300.000 lidí a diváků přišlo asi čtvrt milionu. Letos by to mělo být podobné. Počasí organizátorům přeje a na večerní koncert zdarma na náměstí Bastilly tak podle odhadů dorazí statisíce lidí.

Oficiální hlavním tématem dnešních pochodů je kampaň za povolení sňatků párů stejného pohlaví. Ty jsou nyní legalizované pouze v Belgii, Nizozemsku a Španělsku.

Zatímco na severozápadě Evropy se gayové obecně těší poměrně liberálnímu přístupu úřadů a větším právům, na jihu a východě kontinentu si opakovaně stěžují na diskriminaci. I na úrovni unijních institucí se například probíral postup polských úřadů proti demonstracím gayů ve Varšavě.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme