Exkluzivní rozhovor se zástupcem velitele afghánské policie v Lógaru

NATO chce v nejbližší době seřadit 39 afghánských provincii podle bezpečnosti. Říci, ve kterých a kdy můžou kontrolu převzít afghánská armáda a civilní správa. Většina spojeneckých jednotek, zvláště pak Američané, má totiž v letech 2014 - 2015 Afghánistán opustit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český a afghánský voják v rozhovoru s místními

Český a afghánský voják v rozhovoru s místními | Foto: 601. skupina speciálních sil

Čeští vojáci a experti z Provinčního a rekonstrukčního týmu působí ve východoafghánské provincii Lógar, která ještě na odchod zahraničních jednotek není připravena. Potvrdil redaktorce Martině Maškové v exkluzivním rozhovoru pro Rádio Česko zástupce velitele afghánské národní policie v Lógaru, plukovník Gulam Nabi Čarkí:

„Jak víte, v Lógaru mají početné jednotky spojenci. Policie tam má tisíce příslušníků, operuje tam i velký počet afghánských vojáků. Ve všech šesti okresech Lógaru jsou naši vojáci i policisté. 95 % bezpečnosti je tak zajištěno, ale jen s pomocí mezinárodních sil. Kdyby teď spojenci chtěli odejít, policie by nebyla dost vybavená, ani armáda, aby zajistily bezpečnost provincie samy. Nemáme dost vybavení a potřebujeme čas, abychom to napravili. Za současného stavu bych tedy odchod zahraničních jednotek nepovažoval za vhodný,“ řekl Čarkí

Jak časté je v Lógaru to, čeho jsme svědky i v jiných částech Afghánistánu, tj. přebíhání příslušníků policie k povstalcům a zpět?

„Zatím nevím ani o jediném přeběhlíkovi k povstalcům. V poslední době jsou u nás ale patrné snahy přimět povstalce, to znamená Taliban, k jednání.“

Dá se podle Vás s Talibanem jednat?

„Existuje komise, která má vyjednávání s opozicí na starosti. Ta má vlastní agendu, ale my, policisté s tím nemáme nic společného. Policie s Talibanem vyjednávat nemůže. To není náš úkol. Slyšíme o tom, že vyjednavači dosáhly určitého pokroku. Ale my se na tom nepodílíme,“ připomněl Čarkí.

Například čeští civilisté, kteří působí v Lógaru, jsou možným terčem pro Taliban, protože působí na základnách s vojáky. Je představitelné, že by za pět let zůstali v Lógaru sami - bez ochrany vojáků?

Čeští vojáci cvičí Afghánce | Foto: 601. skupina speciálních sil

„Pokud by vládní mírový proces uspěl, měl by taková možnost šanci. Ale pokud budeme v situaci jako dnes, kdy se do našich věcí vměšují jiné státy, nepůjde to ani v roce 2014, ani v roce 2020,“ míní plukovník Gulam Nabi Čarkí.

Které státy máte na mysli?

„Pákistán a Írán. Oba tyto státy komplikují mírová ujednání.“

Čím?

„Pákistán se do našich věcí pletl už před třiceti lety. Snažil se dělit Afghánce do soupeřících frakcí - třeba na komunisty a jiné a těžit z toho výhody. Podobně se přímo, či nepřímo míchá do našich záležitostí Írán.“

Na nedávném summitu NATO se Rusko s Aliancí dohodlo, že jí pomůže se zásobováním spojeneckých jednotek v Afghánistánu. A na témže summitu se mluvilo o možnosti, že by se Rusko zapojilo do boje proti narkotikům a dokonce i s výcvikem vojáků. NATO má totiž nedostatek instruktorů na školení afghánské armády, chybí jich teď kolem dvou tisíc. Dovedl byste si takové ruské angažmá představit? Přece jen si mnozí Afghánci ještě pamatují ruskou invazi z 80. let.

„Mnoho profesionálních příslušníků bezpečnostních sil, včetně mě samotného, studovalo v Rusku vysokou vojenskou školu. Takže by nám to nevadilo. Zda a jak bude Rusko pomáhat, ale záleží ale na rozhodnutí vlády, dále řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Gulam Nabi Čarkí.

Na základně českého rekonstrukčního týmu v Logaru | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Jaké bývají nejčastější policejní operace u Vás v provincii Lógaru? Kvůli jakým úkolům vaši podřízení nejčastěji vyjíždějí?

Jednou za týden se scházíme na poradě vedení všech bezpečnostních sil v Lógaru: spojenci, armáda a my - policisté. A radíme se tom, kde bude třeba zasáhnout. Víme-li o nějaké hrozbě v té a v té oblasti, jedeme tam společně. Než jsem odcestoval sem, do Prahy, týden jsme čistili okres Čarch.“

Co to znamená čistili? Povstalci z hnutí Taliban tam kteří ohrožovali bezpečnost civilistů?

„Okres Čarch leží na hranicích Lógaru s dalšími provinciemi Gazní a Pakťíja. Jde tedy o strategické a citlivé místo. Co se týče zmíněného případu z minulého týdne, měli jsme informaci o jejich střelbě na základnu Shenk, kde působí mezinárodní jednotky. V Minulosti obvykle mezinárodní síly jely na to které rizikové místo vždy jako první. S operací začaly a my jsme jim pomáhali. Dnes se to děje obráceně. A přestřelky tam naštěstí už nejsou tak časté,“ řekl závěrem Gulam Nabi Čarkí, zástupce velitele afghánské národní policie v Lógaru.

Milan Kopp, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme