Fagan vyzval ČEZ a Westinghouse k předložení dokumentů o Temelíně

Americký právník Ed Fagan, který se proslavil jako úspěšný advokát obětí nacismu, podpořil odpůrce Temelína. Vyzval ČEZ a Westinghouse k předložení dokumentů o elektrárně, a to do 20. března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O záměru známého amerického právníka v předstihu informoval představitel Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer. Westinghouse by měl předložit dokumenty související s dodávkou řídících, kontrolních a zabezpečovacích systémů pro temelínskou elektrárnu. Více informací má naše zpravodajka v Rakousku Marie Woodhamsová.

Fagan zdůraznil, že pokud koncern Westinghouse ve stanovené lhůtě požadavkům temelínských odpůrců nevyhoví, budou podniknuta "další opatření na ochranu dětí, rolníků, obchodníků a obcí v sousedství Temelína a v celé Evropě, které elektrárna postihla". Z rakouského Wullovitzu telefonuje redaktor České televize Aleš Hazuka.

ČEZ se případného soudního procesu neobává. Podle jeho mluvčího Daniela Častvaje jsou systémy elektrárny zcela v pořádku. Jak zdůraznil, projekt schvaloval Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Podle mluvčího Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavla Pittermana česká strana informovala o poruchách v elektrárně průběžně.

Zpravodajce Českého rozhlasu v USA potvrdili představitelé firmy Westinghouse, že obdrželi Faganův dopis. Odmítli ale zatím komentovat jeho obsah a uvést svůj další postup. Uvedli pouze, že zařízení, které do temelínské elektrárny firma dodala, patří k nejmodernějším na světě a že Temelín bude jednou z nejbezpečnějších jaderných elektráren vůbec.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme