Fagan vyzval ČEZ a Westinghouse k předložení dokumentů o Temelíně

Americký právník Ed Fagan, který se proslavil jako úspěšný advokát obětí nacismu, podpořil odpůrce Temelína. Vyzval ČEZ a Westinghouse k předložení dokumentů o elektrárně, a to do 20. března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O záměru známého amerického právníka v předstihu informoval představitel Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer. Westinghouse by měl předložit dokumenty související s dodávkou řídících, kontrolních a zabezpečovacích systémů pro temelínskou elektrárnu. Více informací má naše zpravodajka v Rakousku Marie Woodhamsová.

Fagan zdůraznil, že pokud koncern Westinghouse ve stanovené lhůtě požadavkům temelínských odpůrců nevyhoví, budou podniknuta "další opatření na ochranu dětí, rolníků, obchodníků a obcí v sousedství Temelína a v celé Evropě, které elektrárna postihla". Z rakouského Wullovitzu telefonuje redaktor České televize Aleš Hazuka.

ČEZ se případného soudního procesu neobává. Podle jeho mluvčího Daniela Častvaje jsou systémy elektrárny zcela v pořádku. Jak zdůraznil, projekt schvaloval Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Podle mluvčího Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavla Pittermana česká strana informovala o poruchách v elektrárně průběžně.

Zpravodajce Českého rozhlasu v USA potvrdili představitelé firmy Westinghouse, že obdrželi Faganův dopis. Odmítli ale zatím komentovat jeho obsah a uvést svůj další postup. Uvedli pouze, že zařízení, které do temelínské elektrárny firma dodala, patří k nejmodernějším na světě a že Temelín bude jednou z nejbezpečnějších jaderných elektráren vůbec.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme