FBI varuje před dalšími vzdušnými teroristickými útoky

Americké úřady varovaly jaderné elektrárny v zemi před možným teroristickým útokem ze vzduchu. Oznámily to americké televizní stanice s tím, že varovaní vychází z výslechu jednoho vysoce postaveného zadrženého příslušníka teroristické organizace Al- Káida. Útok je podle jeho výpovědi už naplánován a tři lidé jsou na místě, aby verbovali pro akci nearabské obyvatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katastrofa v New Yorku | Foto: Reuters

Federální úřad pro vyšetřování nemůže pravdivost zprávy prověřit, ale jako preventivní opatření varoval provozovatele 103 jaderných reaktorů v 31 amerických státech. Příslušník Al-Káidy, která má na svědomí teroristické útoky proti New Yorku a Washingtonu, FBI prozradil, že se chystá "druhý letecký úder" proti Spojeným státům a jeho cílem je "navést dopravní letoun na jadernou elektrárnu, kterou vybere tým na zemi".

V případě zásahu amerických stíhaček mají únosci letoun nasměrovat proti nejbližší nejvyšší budově.

Americká televizní stanice CNN odvysílala část dosud nezveřejněného rozhovoru s vůdcem teroristické organizace Al-Káida Usámou bin Ládinem. Ten v něm mimo jiné prohlásil, že boj americké vlády proti terorismu zavede Spojené státy do "nesnesitelného pekla", a že "svoboda a lidská práva v USA jsou tím odsouzeny k zániku". Na otázky týkající se odpovědnosti za teroristické útoky ve Spojených státech odpovídal vyhýbavě a prohlásil pouze, že i zabití nevinných civilistů je podle islámského práva "přípustné".

Mezitím Spojené státy zeštíhlují speciální oddíly působící v severním Afghánistánu. Američtí vyšetřovatelé se stále pokoušejí získat informace, které by je zavedly ke klíčovým osobám Talibanu a síti Usámy bin Ládina. Vojáci už vyslechli téměř všech 3500 vězňů Talibanu držených v přeplněné věznici v Šibirchanu.

Příslušníci americké armády nyní opravují u Mazáre Šarífu rozsáhlou letištní plochu poničenou americkými nálety a zneškodňují miny. Severní Afghánistán zůstává pro prozatímní vládu v Kábulu problematický. O území se totiž dělí nejméně tři vojenští vůdci, kteří spolu neustále bojují.

Milan Kopp, Stanislav Vintr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme