Francouzská vláda po měsíci končí, premiér po výsledku parlamentních voleb podal demisi

Francouzský premiér Édouard Philippe podal v pondělí po oznámení výsledků parlamentních voleb demisi své vlády, informoval Elysejský palác. Nové složení kabinetu bude známo v příštích dnech. Předpokládá se, že většina jeho členů v čele s Philippem bude do funkcí prezidentem Emmanuelem Macronem opět jmenována. Kabinet fungoval pouze měsíc od zvolení Macrona do čela státu a vládní hnutí Republika v pohybu (REM) zaznamenalo v parlamentních volbách výrazně vítězství a bude mít v dolní komoře většinu křesel.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský premiér premiér Édouard Philippe podal po parlamentních volbách demisi své vlády. | Foto: Charles Platiau | Zdroj: Reuters

Ve vládě nicméně už nebude ministr pro územní soudržnost Richard Ferrand, který je podezřelý mimo jiné z majetkových trestných činů a z nepoctivého jednání. Podle televize BFM se ovšem Ferrand na Macronovo přání ujme vedení poslaneckého klubu hnutí REM.

V Národním shromáždění o 577 místech obsadí poslanci REM 308 křesel; hnutí bude vládnout opět v koalici s centristickou formací MoDem, která získala 42 mandátů.

Vládu čeká přes léto příprava reforem slibovaných Macronem a také kampaň před volbami do 348členného Senátu, jehož polovina se bude obměňovat v září. V současnosti mají v Senátu převahu Republikáni, kteří z voleb do Národního shromáždění odešli poraženi, když obdrželi jen 112 mandátů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme