Macronovo hnutí v bitvě o parlament jasně zvítězilo, shodují se povolební odhady

Francouzské parlamentní volby v neděli podle prvních odhadů vyhrálo centristické hnutí prezidenta Emmanuela Macrona En Marche. Vítězství je velmi výrazné, ale není tak drtivé, jak se původně předpokládalo na základě výsledků prvního kola.

Paříž (Aktualizováno: 22:35 18. 6. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron poté, co odvolil v druhém kole parlamentních voleb na radnici města Le Touquet.

Francouzský prezident Emmanuel Macron poté, co odvolil v druhém kole parlamentních voleb na radnici města Le Touquet. | Foto: Christiophe Archambault | Zdroj: Reuters

Poslední čísla mluví o tom, že by Macronovo hnutí mohlo získat 370 až 400 křesel. Průzkumy po prvním kole a během celého týdne ale ukazovaly, že by En Marche! mohlo mít až 460 křesel. Pořád ale jde o absolutní většinu. Emmanuel Macron tak má volné ruce. Může prosazovat kontroverzní reformy, zejména kolem zákoníku práce, kde lze čekat velmi silný odpor levice a odborů.

Vítězství En Marche! potvrzují i další agentury. Podle odhadu agentury ELABE pro televizi BFM má dostat absolutní většinu 395 až 425 mandátů v Národním shromáždění o 577 křeslech.

Takhle vypadal krátce po uzavření volebních místností odhad výsledků francouzské agentury Ipsos. 

Vůdkyně nacionalistické pravice ve Francii Marine Le Penová byla zvolena poslankyní, informovala agentura AFP. Je to poprvé, co se probojovala do francouzského Národního shromáždění. Doposud působila jako poslankyně Evropského parlamentu. Její strana Národní fronta může podle odhadů celkově počítat s šesti až osmi zástupci v dolní komoře parlamentu.

Výsledky nacionalistické pravice jsou hluboko za prvotním očekáváním, které přinesl úspěšný postup Le Penové do finálového duelu prezidentských voleb v květnu.

Francie znovu volí, favoritem je Macronovo hnutí. 'Stal se agentem změny,' říká politolog

Číst článek

Postoupil také další bývalý prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon.

Volební účast nebyla v druhém kole podle zpřesňujících se údajů ani 44 procent. Jde o rekord za posledních skoro 60 let. Jean-Luc Mélenchon to okamžitě interpretoval jako svým způsobem stávku voličů.

Média v týdnu spekulovala, že za rekordním nezájmem o volby jsou především jednoznačné předpovědi vítězství hnutí Emmanuela Macrona.

Evropa blahopřeje

K přesvědčivému vítězství hnutí Emmanuale Macrona v parlamentních volbách poblahopřáli francouzskému prezidentovi nejvyšší představitelé Evropské unie i Německa. Kancléřka Angela Merkelová věří, že bude pokračovat dobrá spolupráce mezi Paříží a Berlínem ve prospěch Evropské unie.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker svou gratulaci adresoval francouzskému premiérovi Edouardu Philippeovi. Nový parlament ovládaný prezidentovým proevropským hnutím podle Junckera ztělesňuje moderní Francii a přispěje k posílení Evropské unie. Také podle šéfa berlínského kancléřství Petera Altmeiera je výsledek dobrý jak pro Německo, tak pro Evropu. Předseda liberální frakce v Evropském parlamentu Guy Verhofstadta věří, že umožní zreformovat Francii i Evropskou unii.

Jan Šmíd, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme