Gorbačovova perestrojka byla podle poloviny Rusů odsouzena k nezdaru
Svět si dnes připomíná dvacetileté výročí nástupu Michaila Gorbačova do čela Komunistické strany Sovětského svazu. Zahájil takzvanou perestrojku a zavedl politiku glasnosti, tedy otevřenosti. Změny vyvolané Gorbačovem vedly nakonec k rozpadu Sovětského svazu a pádu železné opony. Jak Rusové hodnotí perestrojku dnes?
Polovina obyvatel ruské federace si myslím, že Gorbačovova perestrojka byla od počátku odsouzena k neúspěchu, ale že šlo o nezbytný experiment. Sám Gorbačov k tomu říká: ze strategického hlediska jsme udělali všechno správně, ale z hlediska taktiky došlo k mnoha chybám.
Podle Rusů patří k hlavním pozitivům perestrojky možnost vycestovat na Západ, svoboda slova a myšlení, konec postihů kvůli víře a rozvoj svobodného podnikání. Naopak za největší minusy považují Rusové úpadek morálky, ztrátu nadějí na lepší zítřky a oslabení pořádku v zemi.
Na zcela jasnou otázku, zda by dali přednost životu před perestrojkou, nebo současnému stavu, každý třetí Rus odpovídá, že by volil život před změnami Michaila Gorbačova.