Gorbačovova perestrojka byla podle poloviny Rusů odsouzena k nezdaru

Svět si dnes připomíná dvacetileté výročí nástupu Michaila Gorbačova do čela Komunistické strany Sovětského svazu. Zahájil takzvanou perestrojku a zavedl politiku glasnosti, tedy otevřenosti. Změny vyvolané Gorbačovem vedly nakonec k rozpadu Sovětského svazu a pádu železné opony. Jak Rusové hodnotí perestrojku dnes?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Gorbačov

Michail Gorbačov | Foto: Personalidades

Polovina obyvatel ruské federace si myslím, že Gorbačovova perestrojka byla od počátku odsouzena k neúspěchu, ale že šlo o nezbytný experiment. Sám Gorbačov k tomu říká: ze strategického hlediska jsme udělali všechno správně, ale z hlediska taktiky došlo k mnoha chybám.

Podle Rusů patří k hlavním pozitivům perestrojky možnost vycestovat na Západ, svoboda slova a myšlení, konec postihů kvůli víře a rozvoj svobodného podnikání. Naopak za největší minusy považují Rusové úpadek morálky, ztrátu nadějí na lepší zítřky a oslabení pořádku v zemi.

Na zcela jasnou otázku, zda by dali přednost životu před perestrojkou, nebo současnému stavu, každý třetí Rus odpovídá, že by volil život před změnami Michaila Gorbačova.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme