Hnutí Okupujte Wall Street se nevzdává

Policie sice v New Yorku vyhnala demonstranty z náměstí Zuccotti Park, které jejich tvrdé jádro obsadilo už v září. Na dnešek ale slibují paralyzovat finanční společnosti přímo na Wall Street.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace hnutí Okupujte Wall Street, 14. října 2011 | Foto: Andrew Burton | Zdroj: ČTK

Demonstranti se mají hned ráno vypravit přímo na Wall Street a zřejmě by se měli snažit vytvořit lidskou hradbu. Později odpoledne pak slibují přenést své protesty do metra, kde bývá hlavně v době špičky hodně plno. Shromáždění v metru se mají dotknout všech pěti newyorských čtvrtí.

Dnešní akce není ale odvetou za vyhnání ze Zuccoti Parku, byla totiž plánovaná už předem. Dnešním protestem totiž dnes oslavují demonstranti dva měsíce trvání protestu, který v New Yorku začal přesně 17. září. Nelze ale vyloučit, že vyhnání z centra New Yorku jen podpoří ráz dnešního protestu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v USA informoval o vývoji hnutí Occupy Wall Street

Při všech předchozích demonstracích se zatýkalo několikrát, policie odvedla z místa protestů i stovky lidí. Obvykle to bylo ale kvůli menším prohřeškům. Násilnější střety mezi demonstranty a policisty byly vidět v jiných městech – Oaklandu v Kalifornii či Portlandu v Oregonu.

ČTĚTE TAKÉ: Hnutí Okupujte Wall Street se šíří napříč Spojenými státy

Situaci nenapomáhá ani fakt, že v úterý našli v Bílém domě průstřel okenní tabulky, za kterou ale bylo ještě neprůstřelné sklo, a to výstřel zastavilo.

„Teprve postupně jsme se dozvěděli, že už minulý pátek večer střílel v okolí podle policie mladý Hispánec a to ze samopalu Kalašnikov, po krátkém pronásledovaní nechal auto opodál i se zbraní a uprchl po svých,“ popisuje Vít Pohanka, jak se informace uvolňují velmi pozvolna.

Není však stoprocentně prokázané, že ta prostřelená tabulka opravdu souvisí s pátečním incidentem. V každém případě byl dotyčný podezřelý Hispánec už zatčený v Pennsylvánii

Prezident Barack Obama a jeho rodina v ohrožení nebyli, protože se Bílém domě nezdržují. Prezident je nyní na cestě po zemích Pacifiku.

Vít Pohanka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme