Iráčtí rebelové zavraždili uneseného italského novináře

Iráčtí únosci zavraždili italského novináře Enza Baldoniho. Televize Al-Džazíra uvedla, že únosci Baldoniho zabili poté, co Řím podle nich nezareagoval na požadavek stažení italských vojáků z Iráku během 48 hodin. Šéf italské diplomacie Franco Frattini přitom včera uvedl, že Itálie je připravena okamžitě stáhnout své muže, pokud si to bude přát irácká prozatímní vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rukojmí v Iráku | Zdroj: ČTK

Al-Džazíra zveřejnila videozáznam, na němž Baldoni stojí před praporem Islámské armády a mluví na kameru. Jeho hlas však není slyšet. "Soudě podle záznamu, který jsme obdrželi, únosci, zdá se, splnili svou hrozbu a zabili svého rukojmího," řekl mluvčí Al-Džazíry Džihád Balút.

Představitelé televize řekli, že se rozhodli další záběry ukazující Baldoniho mrtvé tělo nevysílat z ohledu na city novinářovy rodiny. Odmítli také upřesnit, jak byl Baldoni zabit.

Zprávu o vraždě novináře už potvrdila italská vláda. Italský premiér Silvio Berlusconi odsoudil Baldoniho zabití jako barbarský akt a zároveň potvrdil pevné odhodlání Itálie pokračovat v boji proti terorismu.

Podle prohlášení islamistů zprostředkovaného Al-Džazírou přitom právě italská vláda nese vinu na Baldoniho smrti, protože nevyhověla požadavku únosců. Na úterním videozáznamu totiž Islámská armáda oznámila únos Baldoniho a dala Římu 48 hodin na to, aby stáhnul svých 3000 vojáků rozmístěných v Iráku.

Šestapadesátiletý Baldoni, který se sám označoval za "válečného turistu", pracoval pro milánský týdeník Diario. Novinářův syn Guido a dcera Gabriella v televizi Al-Džazíra vyzvali únosce, aby jej propustili.

Pokud se smrt Baldoniho potvrdí, stane se tento novinář už druhým italským občanem, zabitým únosci v Iráku. V dubnu zastřelili povstalci šestatřicetiletého Fabrizia Quattrocchiho, kterého unesli dva dny před vraždou spolu s dalšími třemi Italy, členy ochranky americké společnosti.

Také za propuštění této čtveřice žádali únosci mimo jiné odchod italského kontingentu, což italský premiér Silvio Berlusconi odmítl. Ostatní tři Italové byli nicméně v červnu propuštěni na svobodu.

Kromě obou Italů byli letos v Iráku zavražděni extremisty ještě další čtyři cizinci: dva Američané, Jihokorejec a Bulhar. Ve třech případech stála za únosy a vraždami extremistická skupina Tavhíd a Džihád jordánského teroristy abú Músa Zarkávího napojená na teroristickou síť Al-Káida.

Život svého rukojmího naproti tomu zachránila filipínská vláda, která vyhověla požadavku únosců a stáhla z Iráku svůj kontingent. Tím si ovšem Manila vysloužila kritiku západních spojenců, podle nichž taková "slabost" jen povzbudí únosce rukojmích.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme