Iráčtí rebelové zavraždili uneseného italského novináře
Iráčtí únosci zavraždili italského novináře Enza Baldoniho. Televize Al-Džazíra uvedla, že únosci Baldoniho zabili poté, co Řím podle nich nezareagoval na požadavek stažení italských vojáků z Iráku během 48 hodin. Šéf italské diplomacie Franco Frattini přitom včera uvedl, že Itálie je připravena okamžitě stáhnout své muže, pokud si to bude přát irácká prozatímní vláda.
Al-Džazíra zveřejnila videozáznam, na němž Baldoni stojí před praporem Islámské armády a mluví na kameru. Jeho hlas však není slyšet. "Soudě podle záznamu, který jsme obdrželi, únosci, zdá se, splnili svou hrozbu a zabili svého rukojmího," řekl mluvčí Al-Džazíry Džihád Balút.
Představitelé televize řekli, že se rozhodli další záběry ukazující Baldoniho mrtvé tělo nevysílat z ohledu na city novinářovy rodiny. Odmítli také upřesnit, jak byl Baldoni zabit.
Zprávu o vraždě novináře už potvrdila italská vláda. Italský premiér Silvio Berlusconi odsoudil Baldoniho zabití jako barbarský akt a zároveň potvrdil pevné odhodlání Itálie pokračovat v boji proti terorismu.
Podle prohlášení islamistů zprostředkovaného Al-Džazírou přitom právě italská vláda nese vinu na Baldoniho smrti, protože nevyhověla požadavku únosců. Na úterním videozáznamu totiž Islámská armáda oznámila únos Baldoniho a dala Římu 48 hodin na to, aby stáhnul svých 3000 vojáků rozmístěných v Iráku.
Šestapadesátiletý Baldoni, který se sám označoval za "válečného turistu", pracoval pro milánský týdeník Diario. Novinářův syn Guido a dcera Gabriella v televizi Al-Džazíra vyzvali únosce, aby jej propustili.
Pokud se smrt Baldoniho potvrdí, stane se tento novinář už druhým italským občanem, zabitým únosci v Iráku. V dubnu zastřelili povstalci šestatřicetiletého Fabrizia Quattrocchiho, kterého unesli dva dny před vraždou spolu s dalšími třemi Italy, členy ochranky americké společnosti.
Také za propuštění této čtveřice žádali únosci mimo jiné odchod italského kontingentu, což italský premiér Silvio Berlusconi odmítl. Ostatní tři Italové byli nicméně v červnu propuštěni na svobodu.
Kromě obou Italů byli letos v Iráku zavražděni extremisty ještě další čtyři cizinci: dva Američané, Jihokorejec a Bulhar. Ve třech případech stála za únosy a vraždami extremistická skupina Tavhíd a Džihád jordánského teroristy abú Músa Zarkávího napojená na teroristickou síť Al-Káida.
Život svého rukojmího naproti tomu zachránila filipínská vláda, která vyhověla požadavku únosců a stáhla z Iráku svůj kontingent. Tím si ovšem Manila vysloužila kritiku západních spojenců, podle nichž taková "slabost" jen povzbudí únosce rukojmích.