Itálie odvolala z práce stovky zdravotníků, kteří se nenechali očkovat. Vakcínu jich odmítá na 45 tisíc

Jižní Tyrolsko, malá italská provincie na hranicích s Rakouskem, od čtvrtka odvolalo z práce přes 100 zdravotníků, kteří se odmítli nechat očkovat proti covidu-19. Informovala o tom agentura ANSA. Další desítky podobných případů hlásí i další italské regiony. Neočkovaným zdravotníkům hrozí nařízené neplacené volno. V červnu v Itálii vstoupil definitivně v platnost vládní výnos, který zdravotníkům ukládá povinnost se nechat proti nemoci očkovat.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koronavirus v Itálii.

V Itálii odmítlo z různých důvodů vakcínu proti covidu-19 zhruba 45 000 zdravotníků | Zdroj: Reuters

„Víme, že na našem území jsou výhrady proti očkování silné,“ popsal předseda rady Jižního Tyrolska Arno Kompatscher.

Italské zdravotníky, kteří se neočkovali proti covidu, čeká nucená dovolená

Číst článek

V provincii, která díky silné přítomnosti německé a rakouské menšiny má rozsáhlé pravomoci, odmítlo očkování zhruba 4000 zdravotníků, z nichž asi třetina pracuje v nemocnicích a jiných veřejných zdravotnických zařízeních.

Přibližně 1500 zdravotníků uvedlo, že se očkovat nemůže ze zdravotních či jiných objektivních důvodů. Kompatscher řekl, že zdravotníci, kteří se naočkovat nechají, se budou moci vrátit do práce.

Podobný problém řeší i sousední provincie Trentino, kde vakcínu odmítlo na 2000 zdravotníků, což je zhruba desetina personálu.

Úřady řekly, že začnou zavádět sankce od poloviny července. Současně ale chtějí tento krok dobře zvážit, protože výpadek velkého počtu zdravotnického personálu by mohl vést k problémům ve fungování nemocničních oddělení.

45 tisíc odmítajících

Desítky případů odvolání zdravotníků z práce či poslání na neplacené volno hlásí i další italské regiony. V Itálii odmítlo z různých důvodů vakcínu proti covidu-19 zhruba 45 000 zdravotníků.

Nejvíce jich je právě v Jižním Tyrolsku, Trentinu či regionu Emilia Romagna.

Z italských Benátek po roce odplouvá první výletní loď, neobešlo se to bez protestů místních

Číst článek

V dubnu italská vláda schválila zákon, který zdravotníkům přikazuje nechat se naočkovat proti covidu-19. Zákon posvětil i parlament a minulý měsíc definitivně vstoupil v platnost.

Zákon nařizuje, aby zdravotníkům, kteří se nenechali naočkovat, byla přidělena práce, ve které nepřichází ve styk s veřejností a nemohou šířit nákazu.

Hrozí jim ale také nařízené neplacené volno, pokud pro ně zdravotnická zařízení nenaleznou vhodné pracovní místo.

Podle italského ministerstva zdravotnictví bylo v Itálii podáno na 51,7 milionu dávek vakcín. Očkování ukončilo 18,8 milionu lidí, zhruba 35 procent lidí ve věku na 12 let, kteří mohou v Itálii očkování získat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme