Italský expremiér Berlusconi dostal sedmiletý trest kvůli aféře Rubygate
Dlouhá kariéra italského expremiéra Silvia Berlusconiho se možná naplnila. Milánský soud mu vyměřil sedmiletý trest vězení a doživotní zákaz výkonu věřejné funkce za placený sex s toho času nezletilou marockou tanečnicí Karimou Mahrúgovou, přezdívanou Ruby. Berlusconi měl navíc z tehdejší pozice šéfa vlády přikázat policistům, aby Mahrúgovou podezřelou z krádeže propustili. Šestasedmdesátiletý politik a magnát čelí spravedlnosti v několika dalších kauzách.
Podle spolupracovníka Českého rozhlasu Josefa Kašpara je téměř jisté, že se Berlusconi odvolá a proces se bude protahovat několik let:
O soudním procesu se Silviem Berlusconim mluvil na Radiožurnálu Josef Kašpar, spolupracovník Českého rozhlasu v Itálii
„Hlavní Berlusconiho obhájce již při odchodu z budovy milánského soudu prohlásil, že nyní podle zákona počkají 90 dní, přečtou si celý rozsudek a pak budou mít 45 dní na to, aby podali odvolání. Velmi jasně dal najevo, že v případě, že by i u odvolacího soudu byl Berlusconi odsouzen, půjde se k nejvyššímu kasačnímu soudu.“
„Nikdo ale neočekával, že by Berlusconi, také vzhledem ke svému věku, mohl jít do vězení. Ale jde o to, že jeho politická kariéra bude rozsudkem nesmírně ztížena, ne-li zničena,“ uvádí Kašpar.
„Už teď někteří politici v médiích mluví o amnestii pod záminkou přeplněných věznic. Je ale docela jasno, kam míří. Taková amnestie by se vztahovala i na Silvia Berlusconiho,“ říká italský novinář žijící v Česku Andreas Pieralli.
Navzdory četným skandálům má Berlusconi přezdívku Rytíř a evidentně stále mnoho sympatizantů a voličů.
O osobě Silvia Berlusconiho mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu italský novinář žijící v Česku Andreas Pieralli
„Titul Rytíř se v Itálii dává kdekomu. Když ho tak novináři nazývají, je to tak trochu ironicky. V Itálii je početná skupina voličů, až třetina všech, která by nikdy nevolila levici. A protože za posledních 20 let je jedinou skutečnou osobností na pravici Berlusconi, tak volili jeho,“ vysvětluje Kašpar a dodává:
„Podle názoru nejen mého je Berlusconi nejschopnější organizátor předvolební kampaně, který má čich na to, co lidé chtějí slyšet. Něco jiného je, že když je pak zvolen a má být předsedou vlády, ukazují se jeho velké technické nedostatky.“
„Příznivců má Berlusconi méně než dřív. Neustále se mu ale daří polarizovat společnost. Těžko v Itálii narazit na člověka, který by na něj neměl názor,“ doplňuje Pieralli.