Izrael a Palestina znovu jednají o míru

Představitelé izraelských a palestinských bezpečnostních služeb obnovili jednání o bezpečnosti. Podle nejmenovaného představitele, kterého citovala agentura AFP, se obě strany sešly večer v Tel Avivu. Pod záštitou Spojených států jednaly o otázkách míru. Na Blízký východ už přicestoval americký ministr zahraničí Colin Powell.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský státní rozhlas upřesnil, že účastníci večerní schůzky se věnovali upevnění příměří, které dojednal ředitel americké CIA George Tenet a které vstoupilo v platnost 13. června. Zda bylo dosaženo pokroku v otázce termínů stahování izraelské armády z palestinských území není zatím známo.

Ministr zahraničí Spojených států Colin Powell přicestoval do Izraele. Sejde se s premiérem Arielem Šaronem, ministrem zahraničí Šimonem Peresem i palestinským vůdcem Jásirem Arafatem. Cílem Colina Powella je projednat plnění závěrů Mitchellovy komise. Zatím je v platnosti příměří, které ale provázejí násilné incidenty. Jednání šéfa americké diplomacie by měla přispět ke skutečnému naplnění příměří. Colin Powell zastává názor, že v situaci v Izraeli a na palestinských územích došlo k pokroku a ke zmírnění násilí. Powell ale podle svého vyjádření nedoufá, že by v současné době mohlo dojít k úplnému zastavení násilí, což požaduje Izrael jako podmínku k dalším krokům ve směru k obnovení mírového procesu. Rozhovory s izraelskými představiteli a se šéfem palestinské samosprávy by se měly týkat celého procesu příměří, zklidnění situace a naplnění závěrů Mitchellovy mise včetně zastavení výstavby židovských osad na palestinských území.

Markéta Kaclová, Petr Pospíšil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme