Izrael a Palestina znovu jednají o míru

Představitelé izraelských a palestinských bezpečnostních služeb obnovili jednání o bezpečnosti. Podle nejmenovaného představitele, kterého citovala agentura AFP, se obě strany sešly večer v Tel Avivu. Pod záštitou Spojených států jednaly o otázkách míru. Na Blízký východ už přicestoval americký ministr zahraničí Colin Powell.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský státní rozhlas upřesnil, že účastníci večerní schůzky se věnovali upevnění příměří, které dojednal ředitel americké CIA George Tenet a které vstoupilo v platnost 13. června. Zda bylo dosaženo pokroku v otázce termínů stahování izraelské armády z palestinských území není zatím známo.

Ministr zahraničí Spojených států Colin Powell přicestoval do Izraele. Sejde se s premiérem Arielem Šaronem, ministrem zahraničí Šimonem Peresem i palestinským vůdcem Jásirem Arafatem. Cílem Colina Powella je projednat plnění závěrů Mitchellovy komise. Zatím je v platnosti příměří, které ale provázejí násilné incidenty. Jednání šéfa americké diplomacie by měla přispět ke skutečnému naplnění příměří. Colin Powell zastává názor, že v situaci v Izraeli a na palestinských územích došlo k pokroku a ke zmírnění násilí. Powell ale podle svého vyjádření nedoufá, že by v současné době mohlo dojít k úplnému zastavení násilí, což požaduje Izrael jako podmínku k dalším krokům ve směru k obnovení mírového procesu. Rozhovory s izraelskými představiteli a se šéfem palestinské samosprávy by se měly týkat celého procesu příměří, zklidnění situace a naplnění závěrů Mitchellovy mise včetně zastavení výstavby židovských osad na palestinských území.

Markéta Kaclová, Petr Pospíšil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme