Jakarta zřejmě popraví pašeráky drog včetně cizinců, protesty nepomáhají

Indonésie se chystá popravit 9 lidí, z toho 8 cizinců za pašování drog. Odsouzencům z Austrálie, Brazílie a dalších zemí tak zřejmě zbývají už jen poslední minuty života. Jakarta totiž nevyslyšela volání mezinárodního společenství, aby popravy odložila nebo zcela zrušila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indonéský prezident Joko Widodo byl dosud neústupný (ilustrační snímek)

Indonéský prezident Joko Widodo byl dosud neústupný (ilustrační snímek) | Zdroj: Reuters

Šance na záchranu životů odsouzených klesají. Podle sestry odsouzené Filipínky Mary Jane Velosoové, matky dvou dětí, může pomoci snad jen zázrak, který může učinit indonéský prezident Widodo.

Ten ovšem už několikrát prohlásil, že vykonávat tresty smrti je výsostným právem Indonésie a nikdo by se do něho neměl vměšovat. O shovívavost přitom Jakartu žádali i nejvyšší představitelé zemí, z nichž odsouzenci pocházejí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Indonésie pokračuje v přípravách poprav pašeráků drog včetně cizinců, informuje Robert Mikoláš

Mezi nimi prezidenti Francie či Filipín, François Hollande a Aquino, nebo australský premiér Tony Abbott a spolu s nimi i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Podle nejnovějších zpráv je ale poprava už připravena. S vězni, kteří jsou drženi odděleně, se dnes rozloučili jejich příbuzní a od 15. hodiny SEČ k nim už nikdo nesmí. Do ostře střeženého vězeňského komplexu na ostrově Nusa Kambangan pak dorazily i rakve se jmény odsouzených.

Svatba v předtuše smrti

Před možnou popravou si jeden ze dvojice odsouzených Australanů Andrew Chan vzal svou snoubenku v přítomnosti nejbližších příbuzných. Bylo to prý jeho poslední přání, které mu indonéské úřady povolily.

Andrewův bratr i v této souvislosti do poslední chvíle věří, že se Jakarta nad ním i ostatními slituje. Zatím tomu však nic nenasvědčuje, naopak popravčí četa je také na místě.

Michael Chan (vpravo) bratr odsouzeného k smrti mluví s novináři v přístavu Cilacap | Foto: Reuters

Popravu zastřelením vykonává 12 policistů, jen tři ale mají ostré náboje, nikdo z nich však neví, v čí pušce jsou.

Odsouzení podle soudu patřili k organizované skupině přezdívané "baliská devítka", která se pokoušela propašovat do Austrálie 8,3 kilogramu heroinu.

Skupinu, v níž byli také dva Indonésané a obyvatelé z Francie, Ghany, Filipín a čtyři Nigerijci, zatkla policie na indonéském ostrově Bali už před deseti lety, v dubnu 2005. Odsouzeni byli o rok později.

Australany odsouzené za pašování drog zřejmě popraví. Indonéský soud odvolání zamítl

Číst článek

Na popravu čeká i Brazilec zadržený ještě o rok dříve na letišti v Jakartě, když policisté našli v jeho surfařském prkně ukryto šest kilogramů kokainu. A protože Indonésie má jeden z nejpřísnějších protidrogových zákonů na světě, nejvyšší trest se proto očekával.

Už letos v lednu policie zastřelila šest pašeráků, z toho pět cizinců, což vyvolalo ve světě vlnu odsuzujících reakcí.

Indonéský prezident Widodo následně uvedl, že jeho země může v budoucnu zrušit trest smrti, ale že zatím platí. V současnosti přitom v celách smrti čeká na popravu téměř 140 lidí, z toho třetinu tvoří cizinci.

Protestuje se i v zahraničí. Snímek z pochodu aktivistů proti popravám z pochodu k velvyslanectví Indonésie na Filipínách | Foto: Reuters

Robert Mikoláš, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme