Jemenská opozice chce nastolit demokracii, než se Sálih vrátí
Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih se v Saúdské Arábii zotavuje ze včerejší operace, při které mu lékaři vyňali z hrudníku střepinu granátu. Jemenský vůdce utrpěl zranění při pátečním útoku neznámých ozbrojenců na svůj palác. Pět měsíců trvající krize se tak dostala do nové fáze a opozice tvrdí, že odjezdu prezidenta do ciziny je potřeba využít k likvidaci Sálihova režimu.
Jemenci se z nepřítomnosti prezidenta radují. Desítky tisíc lidí oslavovaly odjezd Sáliha, i když jen do nemocnice, nikoliv do exilu.
Podle dnešních politických reakcí opozice přistoupila na to, že zemi vede viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí. Uznává ho jako oficiální autoritu s tím, že by měl být přechodnou fází k prozatímní státní radě a posléze k volbám a demokracii.
Jemenská opozice je pod velkým časovým tlakem. Má se za to, že je potřeba přechodnou fázi dokončit dřív, než se prezident v nemocnici vzpamatuje a bude schopen vrátit se domů. Jeho stoupenci tvrdí, že už to může být velmi brzy.
Západní mocnosti tlačí na to, aby se Sálih nevracel, aby byl finančně kompenzován - od Američanů by měl dostat peníze. Za to, že zůstane v cizině, dostane záruky beztrestnosti, a tím má Západ přispět k uklidnění situace v Jemenu.
Zda už se Sálih do Jemenu skutečně nevrátí a „horké jemenské jaro" tím skončí, bude z velké části záležet na Saúdské Arábii. Ta v praxi rozhodne, zda umožní Sálihovi odlet z Rijádu do Sanná.
Jemen je stát na pokraji neustálého chaosu, mají tam vliv různé islamistické extremistické skupiny, bojovníci a teroristé z Al-Káidy. Západ se obává, že čím slabší centrální vláda, tím větší možnosti budou mít radikální organizace k šíření násilí a militantního islámu v okolí. Proto je osud nejchudší arabské země tak důležitý.