Jemenská opozice chce nastolit demokracii, než se Sálih vrátí

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih se v Saúdské Arábii zotavuje ze včerejší operace, při které mu lékaři vyňali z hrudníku střepinu granátu. Jemenský vůdce utrpěl zranění při pátečním útoku neznámých ozbrojenců na svůj palác. Pět měsíců trvající krize se tak dostala do nové fáze a opozice tvrdí, že odjezdu prezidenta do ciziny je potřeba využít k likvidaci Sálihova režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jen ve středu demonstrovalo proti prezidentu Sálihovi přes půl milionu Jemenců | Zdroj: Reuters

Jemenci se z nepřítomnosti prezidenta radují. Desítky tisíc lidí oslavovaly odjezd Sáliha, i když jen do nemocnice, nikoliv do exilu.

Podle dnešních politických reakcí opozice přistoupila na to, že zemi vede viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí. Uznává ho jako oficiální autoritu s tím, že by měl být přechodnou fází k prozatímní státní radě a posléze k volbám a demokracii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček o situaci v Jemenu v Odpoledním radiožurnálu.mp3

Jemenská opozice je pod velkým časovým tlakem. Má se za to, že je potřeba přechodnou fázi dokončit dřív, než se prezident v nemocnici vzpamatuje a bude schopen vrátit se domů. Jeho stoupenci tvrdí, že už to může být velmi brzy.

Západní mocnosti tlačí na to, aby se Sálih nevracel, aby byl finančně kompenzován - od Američanů by měl dostat peníze. Za to, že zůstane v cizině, dostane záruky beztrestnosti, a tím má Západ přispět k uklidnění situace v Jemenu.

Zda už se Sálih do Jemenu skutečně nevrátí a „horké jemenské jaro" tím skončí, bude z velké části záležet na Saúdské Arábii. Ta v praxi rozhodne, zda umožní Sálihovi odlet z Rijádu do Sanná.

Jemen je stát na pokraji neustálého chaosu, mají tam vliv různé islamistické extremistické skupiny, bojovníci a teroristé z Al-Káidy. Západ se obává, že čím slabší centrální vláda, tím větší možnosti budou mít radikální organizace k šíření násilí a militantního islámu v okolí. Proto je osud nejchudší arabské země tak důležitý.

Břetislav Tureček, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme