Jemenští povstalci se po saúdských náletech stáhli z centra přístavního Adenu

Po náletech arabské koalice se jemenští povstalci stáhli z centra přístavního Adenu. Boje ale pokračují a počet civilních obětí konfliktu stoupá. Nejméně 35 lidí zemřelo po zásahu mlékárny neznámou střelou. Povstalcům se v Adenu brání milice věrné prezidentovi Mansúru Hádímu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci húsíů se bouří kvůli náletům arabské koalice | Zdroj: Reuters

Húsiové by v případě dobytí města ovládali všechna důležitá jemenská centra.

„Naším hlavním problémem nejsou Húsiové. To jsou povstalci, není jich mnoho a mají jen lehké zbraně. Problémem je bývalý prezident Alí Abdalláh Sálih. Jemu loajální vojenské jednotky se s húsíi spojily,“ řekl jemenský ministr zahraničí Rijád Jásín Abdalláh.

Bývalý prezident Sálih předal po masových protestech před třemi lety úřad svému zástupci Mansúrovi Hádímu. Do jemenské politiky ale zasahovat nepřestal.

Koalice vedená Saúdskou Arábií teď útočí na pozice húsíů a Sálihových jednotek. Někteří Jemenci před arabskými nálety prchají do sousedního Džibuti a Somálska.

Húsijský bojovník stojí na stráži | Foto: Reuters

Húsiové vznikli jakožto organizace šíitské jemenské mládeže v roce 1992. Jméno získali po zakladateli z rodu al-Húsí. Všichni další vůdci tohoto hnutí pocházeli ze stejného rodu, včetně současného předáka Abd al-Malika al-Húsího. Cílem Húsíů byla autonomie pro šíitské oblasti Jemenu.

Húsíe údajně podporuje Írán. Hnutí se účastnilo protestů proti prezidentu Sálihovi v roce 2011. S dalším vývojem v zemi však Húsíové nesouhlasili a pomocí svých milicí se dožadovali většího podílu na vládě. V září 2014 získali kontrolu nad hlavním městem Saná, v lednu 2015 přiměli k odstoupení prezidenta Mansúra Hádího a v únoru pak rozpustili parlament.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme